Małe wodne pogotowie

W sytuacja awaryjnych, przedsiębiorstwa wodociągowe za pomocą beczkowozu zaopatrują mieszkańców w potrzebną wodę. W przypadku MPWiK Jaworzno znaleziono ciekawe uzupełnienie tego rozwiązania, które oprócz ułatwienia pracy przedsiębiorstwa, przede wszystkim ułatwia życie mieszkańców.

Wodoerka – pomysł przedsiębiorstwa wodociągowego z Jaworzna – to worki jednorazowego użytku, które dzięki nowoczesnej technologii bag in box zostały sterylnie wypełnione wodą. Sprawdzają się nie tylko w przypadku awarii rurociągów, ale również w sytuacjach klęsk żywiołowych.

Wodoerka to maszyna bardzo prosta w obsłudze. Worek wraz z zaworem wsuwany jest pod przyrząd dozujący, następnie maszyna sama pociąga worek i wlewa automatycznie odpowiednią ilość wody, a po wypełnieniu sama zamyka korek. Tak, więc pracownik nie ma kontaktu z zawartością. Wydajność urządzenia zawiera się w granicy 900 do 1800 l/h, co uzależnione jest od pojemności worków, ale także od ciśnienia wody i wydajności pracy obsługującego.

Worki z wodą transportowane są w skrzyniopaletach. Jedna skrzyniopaleta mieści około 70 worków 10-litrowych.

Ważną zaletą wodoerki jest jej mobilność, czyli możliwość szybkiego przewiezienia w dowolne miejsce. Oczywiście tam, gdzie znajduje się źródło zasilania wodą wodociągową, energią elektryczną oraz sprężonym powietrzem. Przed każdą produkcją można wykonać dezynfekcję urządzenia (poprzez przepływ dezynfekanta przez wszystkie powierzchnie wewnętrzne, którymi płynie woda do worka).

Woda może być pakowana w worki o pojemności 5, 10 lub20 litrów. Pojemniki te są aseptyczne, jak również wyposażone w kranik spustowy, który ułatwia korzystanie z nich. Podczas pakowania wody, do worków nie przedostaje się powietrze. Podobnie dzieje się w przypadku ich użytkowania – worek automatycznie się kurczy. Dzięki temu przedłużona jest trwałość wody zapakowanej. Ważną zaletą worków jest również ich odporność na duży nacisk, co bez wątpienia sprawdza się w transporcie.

W 2010 roku, zaraz po zakupie, urządzenie przeszło pierwszy test – wodoerka pracowała w czasie powodzi. Dobrze się sprawdziła, mieszkańcy na terenach dotkniętych klęską żywiołową byli bardzo zadowoleni. Urządzenie pracowało też podczas sytuacji awaryjnych na terenie Jaworzna – potwierdziło się, że jest dobrym uzupełnieniem beczkowozu.

Na miejsce klęski żywiołowej zostały zawiezione trzy skrzyniopalety, czyli blisko 300 worków hermetycznie zapakowanej wody – łącznie około 2 m3. Otrzymaliśmy wówczas sygnał, że jest zapotrzebowanie na taką ilość wody. Nic nam nie pozostało, jak tylko najszybciej dostarczyć ją potrzebującym. Miejsca, do których dostarczaliśmy wodę to Sandomierz, Bogatynia oraz Gdów – wyjaśnia Prezes MPWiK Sp. z o. o. w Jaworznie Józef Natonek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.