(Tele) wizja kanalizacyjna.

Wodociągi za kwotę 240 tys. zakupiły nowoczesny sprzęt, służący do przeglądania i inspekcji rur ściekowych. Od lutego kolorowa kamera, zamontowana na wózku zbiera materiały wideo dotyczące stanu sieci kanalizacyjnej w mieście. I to z jej samego środka.

System do inspekcji sieci nosi nazwę ROVION. Został zabudowany w samochodzie służb technicznych MPWiK. Składa się m.in. z panelu sterującego, elektrycznej nawijarki oraz wózka z głowicą obrotową.  Kamera inspekcyjna  pozwala na monitorowanie  kanałów  sanitarnych, ogólnospławnych o średnicy od 150 mm do 600 mm.

Użycie kamery telewizyjnej pozwala m.in. na skuteczniejsze wykrywanie uszkodzeń oraz typowanie odcinków wymagających modernizacji. Dzięki kamerze możliwe jest szybsze zlokalizowanie ewentualnych pęknięć rur, przeszkód, które zalegają w kanale i utrudniają przepływ ścieków, a także  zlokalizowanie wszelkich dzikich i nielegalnych podłączeń kanalizacyjnych – tłumaczy rzecznik MPWiK Sławomir Grucel.

Sterowanie kamery odbywa się w pomieszczeniu operatora lub na zewnątrz za pomocą pulpitu sterowniczego. Kamera poruszająca się na wózku – bezpośrednio wpuszczana w kanał – połączona jest z pulpitem sterowniczym kablem o długości  200 metrów. Zarejestrowany obraz z kamery jest przetwarzany przez operatora przy pomocy specjalnego programu. W ten sposób powstają raporty zawierające opis inspekcji wizualnej, grafikę odcinków, wykresy spadków oraz foto-raporty ze zdjęciami newralgicznych punktów sieci.

DSC07414 DSC07419 DSC07420 DSC07432

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.