Nowa moda – woda z kranu na zawodach biegowych w całej Polsce.

Trwają intensywne przygotowania do dziesiątego, jubileuszowego Półmaratonu Dąbrowskiego, którego start już w niedzielę 9 kwietnia. Do zawodów przygotowują się też Dąbrowskie Wodociągi, które już po raz trzeci na trasie instalują punkty poboru wody… z kranu. Nic dziwnego – jakość wody z kranu jest tak wysoka, że z powodzeniem zastępuje ona na ważnych zawodach wodę butelkowaną. Tym trendem podążają kolejne miasta: Poznań z maratonem, Racibórz ze sportowymi zawodami, zaś Dąbrowskie Wodociągi poszły o krok dalej i w zeszłym roku dostarczyły wodę po raz pierwszy na pustynny cross maraton.

Prawdopodobnie jednymi z pierwszych poważnych zawodów, na których woda z kranu zastąpiła tą z butelek był organizowany dwa lata temu Półmaraton Dąbrowski: – W ramach realizowanej przez nas kampanii „Piję wodę z kranu” zdecydowaliśmy się razem z organizatorami, by jedynym oficjalnie podawanym każdemu z prawie 2 tysięcy zawodników napojem była, dostarczana na co dzień mieszkańcom Dąbrowy Górniczej, woda z wodociągów. Akcja była strzałem w dziesiątkę. Wielu sportowców i kibiców nie mogło uwierzyć, że to ta sama woda, która płynie w domu po odkręceniu kurka – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Takie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie wieloletnie inwestycje w sieć wodociągową: – Pokonaliśmy długą drogę: modernizacja sieci, inwestycje we własne, głębinowe ujęcia, nowoczesne laboratorium, badające nawet smak i zapach wody. To wszystko spowodowało, że obecnie woda w Dąbrowie Górniczej niczym nie ustępuje tej w Austrii, Holandii czy Niemczech. A pod względem bezpieczeństwa może ją nawet przewyższać – dodaje Andrzej Malinowski.

Miesięcznie w Dąbrowskich Wodociągach wykonywanych jest ok. 1300 oznaczeń fizykochemicznych, mikrobiologicznych i sensorycznych: – Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają, że dąbrowska woda spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia – tłumaczy Katarzyna Skorek, Kierownik Laboratorium Dąbrowskich Wodociągów.

Cała Polska pije wodę z kranu

Po Dąbrowskich Wodociągach kolejne firmy wodociągowe zaczęły dostarczać wodę na zawody. I to, co dwa lata było niemal sensacją w Polsce, obecnie jest już trwałym trendem. Wodę na maraton w Poznaniu dostarcza Aquanet, półmaraton w Raciborzu zaopatruje ZWiK. Dąbrowskie Wodociągi w zeszłym roku zrobiły kolejny krok, tym razem dostarczając wodę również na ultramaraton, którego trasa biegła po Pustyni Błędowskiej.

Dąbrowska woda jest przy tym nie tylko bezpieczna, ale też smaczna i zdrowa: – Woda dostarczona na Półmaraton posiada ok. 460 mg/l składników mineralnych i pochodzi z ujęć głębinowych. To właśnie z nich pochodzi 80 procent wody dostarczanej przez naszą firmę mieszkańcom, jest ona pobierana z obszarów jurajskich specjalnymi głębinowymi studniami umiejscowionymi od 55 do 150 metrów pod ziemią. Dlatego jest tak bogata w składniki mineralne, m.in. wapń, magnez, potas czy sód – tłumaczy Aleksandra Konderak, Kierownik Działu Eksploatacji Wodociągów w Dąbrowskich Wodociągach.

Prawie 3 000 osób przetestuje w weekend dąbrowską wodę z kranu

X Półmaraton Dąbrowski ArcelorMittal Poland odbędzie się w niedzielą 9 kwietnia. Wystartuje w nim razem z imprezami towarzyszącymi ok. 1 700 zawodników. Dąbrowskie Wodociągi zapewnią uczestnikom biegu oraz kibicom wodę do picia, która będzie podawana na starcie, w wyznaczonych miejscach na trasie oraz na mecie. Dodatkowo Dąbrowskie Wodociągi jako oficjalny partner imprezy zapewnią wszystkim uczestnikom bidony na wodę wielokrotnego użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.