Nowa moda – woda z kranu na zawodach biegowych w całej Polsce.

Trwają intensywne przygotowania do dziesiątego, jubileuszowego Półmaratonu Dąbrowskiego, którego start już w niedzielę 9 kwietnia. Do zawodów przygotowują się też Dąbrowskie Wodociągi, które już po raz trzeci na trasie instalują punkty poboru wody… z kranu. Nic dziwnego – jakość wody z kranu jest tak wysoka, że z powodzeniem zastępuje ona na ważnych zawodach wodę butelkowaną. Tym trendem podążają kolejne miasta: Poznań z maratonem, Racibórz ze sportowymi zawodami, zaś Dąbrowskie Wodociągi poszły o krok dalej i w zeszłym roku dostarczyły wodę po raz pierwszy na pustynny cross maraton.

Prawdopodobnie jednymi z pierwszych poważnych zawodów, na których woda z kranu zastąpiła tą z butelek był organizowany dwa lata temu Półmaraton Dąbrowski: – W ramach realizowanej przez nas kampanii „Piję wodę z kranu” zdecydowaliśmy się razem z organizatorami, by jedynym oficjalnie podawanym każdemu z prawie 2 tysięcy zawodników napojem była, dostarczana na co dzień mieszkańcom Dąbrowy Górniczej, woda z wodociągów. Akcja była strzałem w dziesiątkę. Wielu sportowców i kibiców nie mogło uwierzyć, że to ta sama woda, która płynie w domu po odkręceniu kurka – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Takie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie wieloletnie inwestycje w sieć wodociągową: – Pokonaliśmy długą drogę: modernizacja sieci, inwestycje we własne, głębinowe ujęcia, nowoczesne laboratorium, badające nawet smak i zapach wody. To wszystko spowodowało, że obecnie woda w Dąbrowie Górniczej niczym nie ustępuje tej w Austrii, Holandii czy Niemczech. A pod względem bezpieczeństwa może ją nawet przewyższać – dodaje Andrzej Malinowski.

Miesięcznie w Dąbrowskich Wodociągach wykonywanych jest ok. 1300 oznaczeń fizykochemicznych, mikrobiologicznych i sensorycznych: – Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają, że dąbrowska woda spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia – tłumaczy Katarzyna Skorek, Kierownik Laboratorium Dąbrowskich Wodociągów.

Cała Polska pije wodę z kranu

Po Dąbrowskich Wodociągach kolejne firmy wodociągowe zaczęły dostarczać wodę na zawody. I to, co dwa lata było niemal sensacją w Polsce, obecnie jest już trwałym trendem. Wodę na maraton w Poznaniu dostarcza Aquanet, półmaraton w Raciborzu zaopatruje ZWiK. Dąbrowskie Wodociągi w zeszłym roku zrobiły kolejny krok, tym razem dostarczając wodę również na ultramaraton, którego trasa biegła po Pustyni Błędowskiej.

Dąbrowska woda jest przy tym nie tylko bezpieczna, ale też smaczna i zdrowa: – Woda dostarczona na Półmaraton posiada ok. 460 mg/l składników mineralnych i pochodzi z ujęć głębinowych. To właśnie z nich pochodzi 80 procent wody dostarczanej przez naszą firmę mieszkańcom, jest ona pobierana z obszarów jurajskich specjalnymi głębinowymi studniami umiejscowionymi od 55 do 150 metrów pod ziemią. Dlatego jest tak bogata w składniki mineralne, m.in. wapń, magnez, potas czy sód – tłumaczy Aleksandra Konderak, Kierownik Działu Eksploatacji Wodociągów w Dąbrowskich Wodociągach.

Prawie 3 000 osób przetestuje w weekend dąbrowską wodę z kranu

X Półmaraton Dąbrowski ArcelorMittal Poland odbędzie się w niedzielą 9 kwietnia. Wystartuje w nim razem z imprezami towarzyszącymi ok. 1 700 zawodników. Dąbrowskie Wodociągi zapewnią uczestnikom biegu oraz kibicom wodę do picia, która będzie podawana na starcie, w wyznaczonych miejscach na trasie oraz na mecie. Dodatkowo Dąbrowskie Wodociągi jako oficjalny partner imprezy zapewnią wszystkim uczestnikom bidony na wodę wielokrotnego użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.