Rozmowa z dr. inż. Piotrem Grzymowiczem, Prezydentem Olsztyna.

IMG_0005

Zapraszam do Olsztyna

 W Olsztynie za Pana prezydentury [Piotr Grzymowicz jest prezydentem miasta od 2009 r., wcześniej przez 6 lat był zastępcą prezydenta] zakończono wiele inwestycji. Co szczególnie poleciłby Pan uczestnikom konferencji branży wodociągowo-kanalizacyjnej, która odbędzie się w czerwcu w Olsztynie?

Z racji miejsca zakwaterowania liczę na to, że nasi goście znajdą chwilę i wybiorą się na spacer ciągiem spacerowym nad Jeziorem Krzywym wraz z plażą miejską. Budowa infrastruktury kosztowała ponad 60 mln zł i można powiedzieć, że cieszy się zainteresowaniem odwiedzających przez okrągły rok. Do tego jest uważana za najpiękniejszy kompleks rekreacyjny w kraju, gdyż zdobyła nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich. W sezonie działa wypożyczalnia sprzętu wodnego, można korzystać z pomostów czy siłowni pod chmurką, a zimą uruchamiamy tam lodowisko. Jest miejsce by coś zjeść i wypić kawę. Warte odnotowania jest także zagospodarowanie Parku Centralnego w pobliżu Starego Miasta nad Łyną. Przez dziesięciolecia teren ten straszył, a do spacerów – nie tylko po zmroku – trudno było kogokolwiek zachęcić. Kosztem blisko 20 mln zł zrewitalizowano  ten teren wraz z Parkiem Podzamcze, a w najbliższych planach jest też budowa Plant wokół Starego Miasta.

Pod koniec lutego 2017 r. podpisałem umowę o dofinansowaniu drugiego etapu budowy trakcji tramwajowej w Olsztynie. To najważniejsza inwestycja miejska najbliższych trzech lat i dopełnienie systemu komunikacji publicznej o bardzo istotny element, jakim będzie praktycznie podwojenie liczby tramwajów i tras tramwajowych. Jeśli dodamy do tego budowę dowiązań do obwodnicy i modernizację dwóch kluczowych ulic w centrum miasta Pieniężnego i Partyzantów, to jest się z czego cieszyć.

Dzięki inwestycjom miasto staje się przyjazne dla mieszkańców. Potwierdza to statystyka?

– W Olsztynie panuje dość powszechne przekonanie, że miasto się wyludnia, młodzi wyjeżdżają do innych miast, za granicę, etc. Otóż, dane GUS tego zjawiska nie potwierdzają. Saldo migracji jest dodatnie i wynosi 247 osób.  Dodatnie saldo migracji mamy już drugi rok z rzędu, po siedmiu latach „ujemnych” – i kolejny rok rośnie. Można więc pokusić się o konkluzję, że Olsztyn staje się coraz atrakcyjniejszy! W dłuższej perspektywie nie unikniemy dyskusji o kształcie dużych miast – stolic regionów. Ale nie chcę rywalizować z sąsiednimi gminami, ale z nimi współpracować. Po to mamy Miejski Obszar Funkcjonalny i Zintegrowane Inwestycje Terytorialne [przedsięwzięcia realizowane wspólnie przez Olsztyn i sąsiednie gminy – red.] jako instrumenty realizacji polityki metropolitalnej. Inwestycje w ramach ZIT-ów już się zaczynają, więc łatwiej będzie zasypać nieufność i znaleźć takie rozwiązania, które nas połączą i będą dobre dla wszystkich stron. Natomiast obwodnica może być dobrym spoiwem wspólnych interesów, mimowolnie nakreślając granice dużego Olsztyna.

Blisko 400 mln zł zainwestowano w gospodarkę wodno-ściekową. Wiadomo, że obiekty te są niezwykle ważne dla sprawnego funkcjonowania miasta, ale może niekoniecznie zainteresują turystów. A Olsztyńskie Wodociągi kończą właśnie 120 lat.

Do największych inwestycji należała budowa suszarni i spalarni osadów ściekowych, modernizacja oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Wybudowano wiele kilometrów sieci wodociągowych oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Zakupiono nowoczesny sprzęt i tym samym poprawiły się warunki pracy olsztyńskich wodociągowców.

Rzeczywiście – rozwój przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego to historia 120-letnia. To nowoczesne sieci wodno-kanalizacyjne; to nowoczesne stacje uzdatniania wody; to jednocześnie wspaniała oczyszczalnia ścieków służąca nie tylko mieszkańcom miasta Olsztyna, ale i również mieszkańcom sąsiednich gmin. Nie byłoby tego wspaniałego rozwoju gdyby nie pracownicy zatrudnieni w naszej spółce wodociągowo-kanalizacyjnej, gdyby nie ich umiejętności, doświadczenie i przede wszystkim zaangażowanie w tym co robią na co dzień. Serdecznie dziękuję i gratuluję, bo przecież nasza woda to jest marka promocyjna naszego miasta. To jest zdrowie, z którego my jako mieszkańcy Olsztyna chcemy korzystać właśnie pijąc tą wspaniałą olsztyńską wodę.

Rada Krajowa duszpasterstwa zawodowego pracowników gospodarki komunalnej w Polsce z wielką radością przyjęła fakt, że organizatorem XXVII Ogólnopolskiej Pielgrzymki na Jasną Górę w październiku 2017r. jest Olsztyn i Olsztyńskie Wodociągi. Czy to dobra okazja do promocji miasta i okolic?

Z wielką satysfakcją podjęliśmy się roli organizatora Pielgrzymki, bo to wspaniała,  godna naśladowania  idea.  To wielkie święto pracowników Państwa branży, czyli ludzi, którzy z wielkim poświęceniem pracują na rzecz swoich  małych ojczyzn.  A przy tej szczytnej okazji, jako organizator,  będziemy mieli okazję do promocji naszego miasta. Zapraszam do Olsztyna na czerwcową konferencję, ale także w miesiącach wakacyjnych: kibiców na turniej siatkówki plażowej, a miłośników dobrej muzyki na Green Festival. Oba te wydarzenia odbywają się właśnie nad Jeziorem Krzywym.

Dziękuję za rozmowę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.