Rozmowa z dr. inż. Piotrem Grzymowiczem, Prezydentem Olsztyna.

IMG_0005

Zapraszam do Olsztyna

 W Olsztynie za Pana prezydentury [Piotr Grzymowicz jest prezydentem miasta od 2009 r., wcześniej przez 6 lat był zastępcą prezydenta] zakończono wiele inwestycji. Co szczególnie poleciłby Pan uczestnikom konferencji branży wodociągowo-kanalizacyjnej, która odbędzie się w czerwcu w Olsztynie?

Z racji miejsca zakwaterowania liczę na to, że nasi goście znajdą chwilę i wybiorą się na spacer ciągiem spacerowym nad Jeziorem Krzywym wraz z plażą miejską. Budowa infrastruktury kosztowała ponad 60 mln zł i można powiedzieć, że cieszy się zainteresowaniem odwiedzających przez okrągły rok. Do tego jest uważana za najpiękniejszy kompleks rekreacyjny w kraju, gdyż zdobyła nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich. W sezonie działa wypożyczalnia sprzętu wodnego, można korzystać z pomostów czy siłowni pod chmurką, a zimą uruchamiamy tam lodowisko. Jest miejsce by coś zjeść i wypić kawę. Warte odnotowania jest także zagospodarowanie Parku Centralnego w pobliżu Starego Miasta nad Łyną. Przez dziesięciolecia teren ten straszył, a do spacerów – nie tylko po zmroku – trudno było kogokolwiek zachęcić. Kosztem blisko 20 mln zł zrewitalizowano  ten teren wraz z Parkiem Podzamcze, a w najbliższych planach jest też budowa Plant wokół Starego Miasta.

Pod koniec lutego 2017 r. podpisałem umowę o dofinansowaniu drugiego etapu budowy trakcji tramwajowej w Olsztynie. To najważniejsza inwestycja miejska najbliższych trzech lat i dopełnienie systemu komunikacji publicznej o bardzo istotny element, jakim będzie praktycznie podwojenie liczby tramwajów i tras tramwajowych. Jeśli dodamy do tego budowę dowiązań do obwodnicy i modernizację dwóch kluczowych ulic w centrum miasta Pieniężnego i Partyzantów, to jest się z czego cieszyć.

Dzięki inwestycjom miasto staje się przyjazne dla mieszkańców. Potwierdza to statystyka?

– W Olsztynie panuje dość powszechne przekonanie, że miasto się wyludnia, młodzi wyjeżdżają do innych miast, za granicę, etc. Otóż, dane GUS tego zjawiska nie potwierdzają. Saldo migracji jest dodatnie i wynosi 247 osób.  Dodatnie saldo migracji mamy już drugi rok z rzędu, po siedmiu latach „ujemnych” – i kolejny rok rośnie. Można więc pokusić się o konkluzję, że Olsztyn staje się coraz atrakcyjniejszy! W dłuższej perspektywie nie unikniemy dyskusji o kształcie dużych miast – stolic regionów. Ale nie chcę rywalizować z sąsiednimi gminami, ale z nimi współpracować. Po to mamy Miejski Obszar Funkcjonalny i Zintegrowane Inwestycje Terytorialne [przedsięwzięcia realizowane wspólnie przez Olsztyn i sąsiednie gminy – red.] jako instrumenty realizacji polityki metropolitalnej. Inwestycje w ramach ZIT-ów już się zaczynają, więc łatwiej będzie zasypać nieufność i znaleźć takie rozwiązania, które nas połączą i będą dobre dla wszystkich stron. Natomiast obwodnica może być dobrym spoiwem wspólnych interesów, mimowolnie nakreślając granice dużego Olsztyna.

Blisko 400 mln zł zainwestowano w gospodarkę wodno-ściekową. Wiadomo, że obiekty te są niezwykle ważne dla sprawnego funkcjonowania miasta, ale może niekoniecznie zainteresują turystów. A Olsztyńskie Wodociągi kończą właśnie 120 lat.

Do największych inwestycji należała budowa suszarni i spalarni osadów ściekowych, modernizacja oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Wybudowano wiele kilometrów sieci wodociągowych oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Zakupiono nowoczesny sprzęt i tym samym poprawiły się warunki pracy olsztyńskich wodociągowców.

Rzeczywiście – rozwój przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego to historia 120-letnia. To nowoczesne sieci wodno-kanalizacyjne; to nowoczesne stacje uzdatniania wody; to jednocześnie wspaniała oczyszczalnia ścieków służąca nie tylko mieszkańcom miasta Olsztyna, ale i również mieszkańcom sąsiednich gmin. Nie byłoby tego wspaniałego rozwoju gdyby nie pracownicy zatrudnieni w naszej spółce wodociągowo-kanalizacyjnej, gdyby nie ich umiejętności, doświadczenie i przede wszystkim zaangażowanie w tym co robią na co dzień. Serdecznie dziękuję i gratuluję, bo przecież nasza woda to jest marka promocyjna naszego miasta. To jest zdrowie, z którego my jako mieszkańcy Olsztyna chcemy korzystać właśnie pijąc tą wspaniałą olsztyńską wodę.

Rada Krajowa duszpasterstwa zawodowego pracowników gospodarki komunalnej w Polsce z wielką radością przyjęła fakt, że organizatorem XXVII Ogólnopolskiej Pielgrzymki na Jasną Górę w październiku 2017r. jest Olsztyn i Olsztyńskie Wodociągi. Czy to dobra okazja do promocji miasta i okolic?

Z wielką satysfakcją podjęliśmy się roli organizatora Pielgrzymki, bo to wspaniała,  godna naśladowania  idea.  To wielkie święto pracowników Państwa branży, czyli ludzi, którzy z wielkim poświęceniem pracują na rzecz swoich  małych ojczyzn.  A przy tej szczytnej okazji, jako organizator,  będziemy mieli okazję do promocji naszego miasta. Zapraszam do Olsztyna na czerwcową konferencję, ale także w miesiącach wakacyjnych: kibiców na turniej siatkówki plażowej, a miłośników dobrej muzyki na Green Festival. Oba te wydarzenia odbywają się właśnie nad Jeziorem Krzywym.

Dziękuję za rozmowę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.