XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska na Jasną Górę.

XXII pielgrzymka naszego środowiska zawodowego przeszła już do historii. Dzięki widocznemu zaangażowaniu Rady Krajowej Duszpasterstwa i naszych animatorów w tym roku zwiększyła się znacznie ilość pielgrzymów. Jak wynika z danych organizatora w czasie dwóch dni pielgrzymki na Jasnej Górze było nas prawie 3,5 tysiąca osób. Reprezentowaliśmy całą Polskę. Szczególnie gorąco witaliśmy tych, którzy  przybyli po raz pierwszy, lecz w tym miejscu składam serdeczne podziękowania wszystkim , którzy są z nami od początku, oraz tym którzy pamiętali,  że jest to pielgrzymka dwudniowa i byli z nami całe dwa dni, czynnie uczestnicząc w całej pielgrzymce od początku do końca.

Nasze środowisko zawodowe jest na Jasnej Górze bardzo widoczne nie tylko dwa dni w roku lecz całe 365 dni. Wystarczy skierować wzrok pod nogi. Studzienki kanalizacyjne przykryte są pięknymi pamiątkowymi włazami ozdobnymi z kolejnych lat pielgrzymowania a krypty grobowe w kaplicy i bazylice mają wspaniałe nakrywy z brązu i upamiętniają nie tylko nowych fundatorów lecz także przypominają o tych, którzy robili to przed wiekami. Do nich należy ród Denhoffów   ( polska gałąź niemieckiego rodu szlacheckiego Dönhoff, którego przedstawiciele zasilili szeregi polskiej szlachty po przyłączeniu Inflant do Rzeczypospolitej. Używali herbu własnego (Denhoff), który nazywany jest także Dzik).

Te ślady, które zostają po naszych pielgrzymkach pozostaną po nas na długie lata i są żywym świadectwem naszej wiary i solidarności.

W tym roku obchodziliśmy dwa jubileusze. 10 lat oczyszczalni ścieków „ Warta” S.A. z Częstochowy, która ufundowała nakrywę do krypty Denhoffów w Bazylice oraz  100-lecie Sądeckich Wodociągów  Sp. z o.o. ,  które ufundowały dzwon do nowo powstającego kościoła p.w. Jana Pawła II.

Tegoroczny organizator jakim były Sądeckie Wodociągi zorganizował pielgrzymkę już po raz drugi, za co składamy ogromne podziękowania. Za zaangażowanie, nowe pomysły (gazetka pielgrzymkowa) , oraz ucztę dla oczu i uszu w wykonaniu orkiestry pograniczników, dziękujemy w sposób szczególny. XXII Pielgrzymka przeszła już do historii ale pozostanie w naszej pamięci na długi czas.

Na zakończenie naszego pielgrzymowania tegoroczny opiekun duchowy ks.biskup Andrzej Jeż udzielił nam błogosławieństwa, a krzyż pielgrzymkowy wraz z organizacją kolejnej XXIII Pielgrzymki przejął w imieniu Z.W. i K. Szczecin Sp. z o.o. Dyrektor Ryszard Wójcik zapraszając całe nasze środowisko na 12 -13 października 2013 roku na Jasną Górę.

Więcej zdjęć na

http://www.jasnagora.com/galZdjecMini.php?ID=1994

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.