Nowoczesna przepompownia ścieków Biały Brzeg

Wodociągi w Jaworznie zakończyły budowę nowego obiektu. Na skrzyżowaniu ulic Zwycięstwa i Biały Brzeg w Jeleniu powstała nowoczesna przepompownia ścieków. Gwarantuje ona, iż na terenie, gdzie licznie występują szkody górnicze, w sposób bezpieczny ścieki trafią na oczyszczalnię, w celu ich prawidłowego oczyszczenia.

Kolektory działające w rejonie ulicy Biały Brzeg to instalacje główne, doprowadzające ścieki z miasta na oczyszczalnię. Przez kilkadziesiąt lat górniczej eksploatacji ich stan uległ pogorszeniu. Znacznie obniżone, załamane, stanowiły zagrożenie dla ich prawidłowego funkcjonowania.

Budowa obiektu pompowni oraz dwóch nowych kolektorów o jednym z najwyższych parametrów, jeśli chodzi o odporność na działanie szkód górniczych, ma zagwarantować niezawodny i ciągły przepływ ścieków. Zakończenie powyższego zadania inwestycyjnego związane jest także z dostosowaniem infrastruktury kanalizacyjnej do realizowanego obecnie w mieście Projektu unijnego. Już niebawem tymi kolektorami popłyną także ścieki z północnych dzielnic Jaworzna – tłumaczy Prezes MPWiK Józef Natonek.

W ramach zadania powstał nowy budynek pompowni o kubaturze 800 m3 . Wyposażony w sześć pomp o łącznej wydajności 56 tys. m3 ścieków na dobę. Przed budynkiem znajdują się skratki, mogące wychwycić ze ścieków elementy stałe o wielkości nawet do 10 cm.

Od budynku odchodzą instalacje sanitarne, rurociągi tłoczne o długości ponad 1,5 kilometra. Przy budowie obiektu zwrócono także uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Obiekt wyposażony jest w czujniki metanu oraz siarkowodoru, a wszystkie włazy zbiorników kanalizacyjnych są dodatkowo zakręcane specjalnymi śrubami.

Standardem stało się także bezobsługowe działanie tego typu obiektów. Pompy, zasuwy działają automatycznie, a cała praca pompowni sterowana i wyświetlana jest na komputerze u dyspozytora spółki. Prace trwały blisko dwa lata i kosztowały Spółkę wodociągową 5 mln. zł brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.