IV Dzień Otwarty MPWiK Jaworzno

W czwartek 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie, już po raz czwarty zaprosiło Mieszkańców na  Dzień Otwarty pod hasłem „Jaworznianie do źródeł!”. W sobotę, 24 marca obiekty MPWiK zwiedziło 45 osób.

Podobnie jak w roku ubiegłym program wycieczki zakładał podróż wzdłuż całego cyklu produkcyjnego wody. W programie imprezy było m. in. zwiedzanie najstarszego ujęcia wody pitnej,  bazy transportowo – technicznej, nowoczesnej tłoczni ścieków, a także oczyszczalni ścieków  i laboratorium.

A było, co oglądać! MPWiK zarządza blisko 600 kilometrową siecią wodociągową oraz 250 kilometrową siecią kanalizacyjną, posiada cztery ujęcia wody pitnej, oczyszczalnię oraz certyfikowane laboratorium.

Podczas imprezy oprócz ujęcia wody, uczestnikom zaprezentowano profesjonalny sprzęt, który firma wykorzystuje do bieżącego utrzymania i konserwacji infrastruktury wod – kan. Podczas tego dnia Mieszkańcom Jaworzna przedstawiono m. in. metodę zgrzewania rur wodociągowych, nowoczesną metodę radiowych odczytów wodomierzy oraz pracę urządzenia do wykonywania pneumatycznych przecisków pod ziemią. Spore wrażenie na uczestnikach wywarł także odnowiony tabor samochodowy oraz urządzenie do awaryjnego pakowania wody, jakim jest wodoerka.

Na koniec wycieczki czterdziestoosobowa grupa, zapoznała się z techniką oczyszczania i badania wody. Badania wody dokonywane są w laboratorium wewnętrznym MPWiK. W sterylnych pomieszczeniach wyspecjalizowani pracownicy Spółki dokonują codziennych analiz laboratoryjnych.
Tak więc jaworznicka woda znajduje się pod stałym nadzorem. Jest ona badana na każdym etapie produkcyjnym – od wydobycia i wtłoczenia do sieci, poprzez kontrolę u odbiorców.

Wraz z laboratorium mieszkańcy przyglądali się także pracy  oczyszczlani , która stanowi jeden
z największych powierzchniowo obiektów, nadzorowanych przez MPWiK.  Jest ona etapem końcowym dla wyprodukowanej wody. To tu spływa większość miejskich ścieków, które poddane obróbce mechaniczno – biologicznej, w postaci czystej wody trafiają do środowiska. Obiekt w najbliższym czasie przygotowywany jest do generalnej modernizacji, bowiem już teraz w Jaworznie prowadzony jest olbrzymi projekt kanalizacyjny.

Podczas tej krótkiej wizyty, spółka starała się przekazać jak najwięcej informacji
na temat swej codziennej pracy, jaką wykonuje by zapewnić mieszkańcom stały dostęp do wody pitnej. Jak zapowiadają pracownicy MPWiK, kolejna V edycja Dnia Otwartego odbędzie się już za rok. Wszystkich ciekawym technicznych i ekologicznych wrażeń już teraz serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.