Z niecodzienną wizytą w wodociągach.

W pierwszą sobotę astronomicznej wiosny, a zarazem w Światowy Dzień Wody jaworznickie wodociągi otworzyły drzwi swojej firmy przed mieszkańcami. Drzwi te zostały otwarte już po raz szósty i jak zwykle chętnych nie brakowało. A nawet jak mówią organizatorzy zainteresowanie produkcją wody w tym roku przerosło ich najśmielsze oczekiwania. Lista uczestników wypełniła się w niespełna 4 dni po jej ogłoszeniu.

 To zainteresowanie było zapewne spowodowane nowym obiektem – stacją uzdatniania wody Piaskownia, która we wrześniu 2013 roku została oddana do użytkowania. Ujęcie to było pierwszym z trzech punktów wycieczki. Na miejscu, ponad 50 osobowa grupa, podążając wzdłuż multimedialnej ścieżki poznała najważniejsze etapy poboru i produkcji wody pitnej, która na tym obiekcie produkowana jest dla blisko 50 tysięcy jaworznian.  Zapoznano zwiedzających m.in. z procesem filtrowania, ozonowania i naświetlania. Na koniec każdy mógł posmakować produkowanej wody. Ale, żeby nie było tak łatwo wcześniej musiał odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań w specjalnie zaprojektowanej grze.

Po wizycie na Piaskowni, mieszkańcy udali się w kierunku bazy MPWiK, przy ul. św. Wojciecha. Wśród stałych elementów takich jak radiowe odczyty wodomierzy, wodoerka, czy urządzenie do przecisku o nazwie „kret”, zwiedzającym zaprezentowano najnowszy nabytek spółki – pojazd ssąco płuczący,  a także mobilną kamerę do monitoringu sieci kanalizacyjnej. Oczywiście wśród najmłodszych największe wzięcie miały koparki i wywrotki.

Trzecim i ostatnim punktem zwiedzania wodociągów było wewnętrzne laboratorium  fizykochemii wody. Wyjątkowo w tym roku mieszkańcy nie zwiedzali oczyszczalni, a wszystko dlatego bowiem przygotowywana jest ona do radykalnego remontu. Jeśłi wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie ona główna atrakcją przyszłych dni otwartych jaworznickich wodociągów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.