Otwarcie nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Dąbrowie Górniczej.

Punkt widokowy, interaktywna makieta, a także wycieczka po Oczyszczalni „Centrum” w Dąbrowie Górniczej – to tylko niektóre z atrakcji zaprezentowanych podczas piątkowego otwarcia.

 Oficjalne otwarcie Oczyszczalni Ścieków „Centrum” w Dąbrowie Górniczej obyło się  27 czerwca o godzinie 12.00 Otwarcia dokonał Andrzej Malinowski – Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej oraz Zbigniew Podraza Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza. Nie było tradycyjnego przecięcia wstęgi, a zamiast tego przedstawiciele zaangażowanych w inwestycję podmiotów wspólnie ułożyli z przestrzennych brył lotnicze zdjęcie obiektu oczyszczalni i terenu należącego do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej. Symboliczne klocki układali przedstawiciele PWiK, Prezydent Dąbrowy Górniczej, przedstawiciele RWE Aqua GmbH, Banku PKO, firmy INSTAL Kraków S. A., Biura Projektów Budownictwa Komunalnego, Przedsiębiorstwa Realizacji Inwestycji INWESTOR S.C. , Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej w Katowicach oraz pracowników PWiK.

 Woda prosto do picia

Podczas uroczystości Prezes PWiK Andrzej Malinowski przedstawił zaproszonym gościom prezentację dotyczącą zakończonej modernizacji. Zapewnił również, że przefiltrowana przez Oczyszczalnię woda nadaje się do picia, a jej zawartość w składniki mineralne jest porównywalna do wód sklepowych.

Zdarzają się przypadki, kiedy producenci wody butelkowej, która jest zachwalana jako woda wysoce mineralizowana korzystają otwierając kran, w którym jest nasza woda – mówiła Ewa Klatka, Kierownik Jednostki Realizującej Projekt. Warto podkreślić również różnicę cenową, gdyż 1 litr oczyszczonej wody kosztuje mnie niż 1 gr.

Przybyli dziennikarze pytali również jak takie inwestycje wpływają na poziom  cen w mieście i całym kraju. – Na poziom stawek wpływają zarówno prace prowadzone w przedsiębiorstwach, wykorzystywane materiały, energia oraz czynniki, które są niezależne od przedsiębiorstwa. W największych miastach cena wody i ścieków wynosi 50 zł brutto, Dąbrowa Górnicza plasuje się w grupie 10-15 zł brutto. – powiedział Prezes PWiK Andrzej Malinowski.

Zaproszeni goście wielokrotnie podkreślali, jak ważną rolę w ochronie środowiska pełni ta Oczyszczalnia. Spełniając najwyższe standardy unijne zapewnia bowiem mieszkańcom Dąbrowy Górniczej bezpieczeństwo, ochronę wód powierzchniowych i podziemnych. Poruszona została również kwestia wydobycia zwiększonej ilości biogazu, co znacznie poprawiło bilans energetyczny, gdyż jest on wykorzystywany jako źródło energii odnawialnej do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Cele energetyczne Oczyszczalni Ścieków „Centrum” są w ten sposób pokrywane w 1/3, co ma znaczący wpływ na obniżenie procesów oczyszczania ścieków i kosztów dla klientów.

 Czysta technologia i edukacja jak z bajki

Zmodernizowana Oczyszczalnia to obiekt o wysokim poziomie technologicznym, sterowany w oparciu o centralny zintegrowany  system  kontroli i nadzoru z wizualizacją prowadzonych procesów oraz monitoringiem wewnętrznym. Dzięki hermetyzacji obiektów ograniczona została emisja aerozoli do powietrza atmosferycznego, co zmniejszyło uciążliwości obiektu dla środowiska, w tym dla najbliższego otoczenia oczyszczalni. Przepustowość Oczyszczalni wynosi 60 000 m3 i została przygotowana do przejęcia ścieków ze zlikwidowanej Oczyszczalni w Strzemieszycach.

Kompleksowa modernizacja, poza nadrzędnym celem zrealizowania obiektu o wysokim poziomie technicznym, przyjaznego środowisku, obejmowała również przygotowanie zaplecza dydaktyczno – konferencyjnego, pozwalającego na prowadzenie, w szerokim zakresie edukacji ekologicznej społeczności lokalnej, w tym ścieżki ekologicznej z wykorzystaniem interaktywnych urządzeń audiowizualnych. Wykonanie innowacyjnej makiety interaktywnej jest doskonałym uzupełnieniem programu edukacyjnego prowadzonego przez  Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej. Poprzez przestrzenny mapping zaprezentowany na elementach statycznej makiety została przedstawiona walka dobra (oczyszczalnia) ze złem (bakterie). Animowana forma prezentacji tylko pozornie stanowi ograniczenie grupy wiekowej, gdyż pierwsze uruchomienia makiety podczas otwarcia udowodniły, że osoby dorosłe również z zaciekawieniem przyglądały się procesowi oczyszczania ścieków zaprezentowanemu w tej nietypowej formie.

Nie spodziewałam się, że o oczyszczaniu ścieków można opowiadać w tak wciągający i bajeczny sposób. Młodzież korzystająca z infrastruktury edukacyjnej w oczyszczalni będzie zachwycona – podsumowała jedna z uczestniczek otwarcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.