XXIII Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska

W tym roku przyjechało nas ok. 3 tys. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Być solą ziemi” a organizatorem Wodociągi Szczecińskie, które obchodzą w tym roku 150 rocznicę powstania.

Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy o godzinie 14.oo w Sali o. Kordeckiego odśpiewaniem hymnu naszego duszpasterstwa zawodowego. Następnie słowa powitania wygłosił Duszpasterz Krajowy ks. Grzegorz Krząkała, a w imieniu gospodarzy o. Sebastian Matecki. Duszpasterz Środowiska Szczecińskiego ks. Ryszard Kamiński wygłosił referat na temat tegorocznego hasła pielgrzymkowego a Dyr. Ryszard Wójcik przybliżył nam 150 lat działania wodociągów w Szczecinie. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna podczas której oglądaliśmy występ zespołu „Krąg” ze Szczecina.

Następnie o 16.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Pierwszy dzień naszego pielgrzymowania zakończyliśmy na Błoniach Jasnogórskich , gdzie pod Szczytem za pomocą łączy satelitarnych połączyliśmy się z Papieżem Franciszkiem i 9 innymi sanktuariami na całym świecie, by wspólnie odmówić Różaniec.

W niedzielę od godziny 9.00 zebraliśmy się pod Archikatedrą Częstochowską ,gdzie utworzyliśmy procesję by przejść pod Pomnik Kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Tam powitał nas metropolita szczecińsko-kamieński abp. Andrzej Dzięga i poprowadził do bazyliki na Mszę świętą której przewodniczył.

Słowa powitaniu w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Sebastian Matecki, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Przybywacie, kochani bracia i siostry, jeszcze w Roku Wiary, z tym wspaniałym hasłem roku duszpasterskiego ‘Być solą ziemi’. Wiemy, jak wielką wagę ma nawet szczypta soli dla ochrony, dla nadania smaku, tak również nasze życie chrześcijańskie ma być nadawaniem smaku życiu chrześcijańskiemu w całym świecie i dlatego tu przychodzimy, aby od Maryi uczyć się tej postawy”.

O. Matecki dziękował Wodociągowcom za „ślady, które z roku na rok zostawiają na Jasnej Górze”. „Bazylika Jasnogórska otrzymała piękne wejścia do krypt, następne się szykują, i w Kaplicy Matki Bożej, i na dziedzińcu. My wam za to bardzo dziękujemy, a tę wdzięczność wyraża dzisiaj o. Jan Golonka, który celebruje za was tę Mszę św. z wielki, wdzięcznym sercem” – mówił paulin.

„Wasza służba jest służbą szczególną – zdrowiu tej ziemi, i zdrowiu człowieczemu; i bezpieczeństwu tej ziemi, i bezpieczeństwu człowieka zarówno w tych sferach strategicznych, jak szeroko rozumiana gospodarka wodna, gospodarka odpadami, szeroko rozumiane sprawy zabezpieczenia zdrowotnego ludzi, jak też w szczegółowych aspektach, jak troska o to, aby z kranu płynęła woda zdrowa – mówił w homilii abp Andrzej Dzięga – Ileż to razy przyszło mi czytać komunikaty w miejscowości tej, w mieście tym, na osiedlu tym – takie są filtry, taka jest troska, taka jest perfekcja w dostarczaniu wody, że można ją z kranu brać, i jest jak ze źródła, to jest woda zdrowa, można ją pić bezpośrednio, nawet bez przegotowania. Ileż to jest satysfakcji waszej, ile to jest radości waszej, gdy się w taki skuteczny sposób udaje organizować tak ważną rzecz dla człowieka, jak dostarczanie mu wody zdrowej, czystej, umacniającej i rozwijającej życie. Zobacz, jak my sobie na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, nie myślimy o tym, jak ważna jest woda w organizmie człowieka. To wy jesteście na straży zdrowia ludzkiego! I gdy przychodzicie tutaj, na Jasną Górę, to z tej codzienności różnych spraw urzędniczych, naprawczych, wykonawczych, inwestycyjnych, tu przynosicie wasz promień wiary, który przenika, doświetla cała tę waszą ważną służbę”.

Kaznodzieja nawiązał także do darów wodociągowców, które w ciągu wielu pielgrzymek zostały przekazane na Jasną Górę. Są to ozdobne włazy na studzienki kanalizacyjne na terenie sanktuarium, jak również pokrywy na podziemne krypty w Kaplicy Matki Bożej i w bazylice. Ks. arcybiskup stwierdził, że „w tych wotywnych płytach, w tych wotywnych tablicach wpisanych tutaj w grunt Jasnej Góry, podłogi, posadzki – widać tę miłość waszą, tę wiarę waszą (…), znak miłości, służby, troski, mądrości. „Popatrzcie na te wota wasze, ucieszcie się z nich. Coraz częściej się w Polsce o tym mówi, coraz więcej osób o tym wie. Przychodzą niektórzy i patrzą – o, ta płyta to jest stąd, ta płyta jest fundowana przez to środowisko. Słyszy się to wśród pielgrzymów w ciągu roku. Miejcie tę satysfakcję, i miejcie tę radość”.

Następnie ks. Grzegorz Krząkała, Duszpasterz Krajowy Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska powiedział:
„Pielgrzymi przyjeżdżają z różnymi sprawami, przede wszystkim osobistymi, ale te osobiste mają przełożenie na pracę. Trudno wniknąć w głębię tego, z czym tu przyjeżdżają, bo to są bardzo indywidualne sprawy. Takim większym celem, jaki się tu powinno postawić jest to, żeby odkryć nasze wnętrze i wydobyć z niego to, co boli i trochę posłuchać tego, co Pan Jezus nam mówi. Jest to pielgrzymka ogólnopolska i problemy są różnorakie, i zawodowe, i rodzinne, i środowiskowe, mamy rejony bogatsze w kraju, mamy biedniejsze i to są te wszystkie problemy”

Z kolei Beniamin Chochulski, prezes Zarządu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie, organizator pielgrzymki tłumaczył, że : „Ta nasza branża jest dosyć silną branżą. Oczywiście jest wiele wyzwań, związanych głównie z dostosowaniem wymogów ochrony środowiska do zwiększonych norm jakościowych w zakresie jakości wody, którą powinniśmy dostarczać mieszkańcom, jakości usług, które powinniśmy świadczyć.  To oczywiście wymaga z jednej strony zwiększonych nakładów finansowych, z drugiej strony musimy robić wszystko, żeby mieć w pamięci, że na końcu może pojawiać się cena, która musi być akceptowalna dla mieszkańców. Musimy robić wszystko, żeby nie było jakiś wielkich podwyżek, to jest jedną z największych naszych trosk, żeby świadczyć usługi w cenach akceptowalnych dla zwykłego mieszkańca”.

Zapytany o jakość wody w naszych kranach, prezes Wodociągów Szczecińskich mówił: „W większości miejscowości naszego państwa na pewno można pić wodę z kranów, w większości przedsiębiorstwa wodociągowe przeprowadziły niezbędne inwestycje modernizacyjne i jakość wody zmieniła się w ciągu ostatnich lat diametralnie. Ja osobiście zachęcam do picia wody z kranu, jest niejednokrotnie o wiele lepsza jakościowo niż niektóre wody, które kupuje się w butelkach, a jest wielokrotnie tańsza”

Na pielgrzymce obecni byli m.in.: ks. Ryszard Kamiński, duszpasterz Wodociągów w Szczecinie; Mariusz Kądziołka, wiceprezydent miasta Szczecina, Beniamin Chochulski, prezes Zarządu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie; ks. Jerzy Bryła z Krakowa, ks. Jarosław Sroka, duszpasterz częstochowskich Wodociągów; Ryszard Wałach, przewodniczący Rady Krajowej Duszpasterstwa Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Eucharystię koncelebrował o. Jan Golonka, paulin, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, dziękując w ten sposób za lata pielgrzymowania i za dary, jakie Jasna Góra otrzymała przez szereg lat od wodociągowców – włazy do podziemnych krypt oraz pokrywy na studzienki kanalizacyjne. Wystawiono 22 poczty sztandarowe, a pielgrzymi mieli ze sobą pielgrzymkowe tabliczki informacyjne.
13 października, na zakończyły się  trwających w Watykanie Dni Maryjne,  papież Franciszek zawierzył świat Matce Bożej Fatimskiej. W liturgii tej na Placu św. Piotra uczestniczyło ponad 100 tys. pielgrzymów z całego świata. Specjalnie z tej okazji do Rzymu została przywieziona oryginalna figura Matki Bożej z Fatimy. Na znak łączności z papieżem Franciszkiem, na Jasnej Górze słowa Aktu Poświęcenia Świata Niepokalanemu Sercu Maryi odczytał w imieniu obecnych pielgrzymów abp Andrzej Dzięga.

Na zakończenie Eucharystii arcybiskup Dzięga poświęcił dwa sztandary. Następnie miało miejsce przekazanie Krzyża Pielgrzymkowego przyszłorocznemu organizatorowi pielgrzymki – Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Mielcu w imieniu którego Krzyż przejął Prezes Marek Bąbała i zaprosił wszystkich do jeszcze liczniejszego wzięcia udziału w XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce naszego środowiska do Jasnogórskiej Pani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.