Cała Dąbrowa Górnicza świętowała Światowy Dzień Wody.

Swiatowy Dzien Wody

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Ustanowiony przez ONZ w 1992 roku, tym razem odbywa się pod hasłem „Praca i woda”. W Dąbrowie Górniczej odbywały się prawdopodobnie jedne z największych obchodów w Polsce. Fala poniosła niemal całe miasto: 30 szkół i przedszkoli, fundację, bibliotekę, a nawet wodny park. To zarazem fala wodnej zabawy, w której wzięło udział, w 150 specjalnie przygotowanych wydarzeniach, około 4 tysięcy dzieci. Organizatorem obchodów były Dąbrowskie Wodociągi.

Światowy Dzień Wody, organizowany w niemal wszystkich krajach, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1992 roku. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Każdego roku obchody odbywają się pod innym hasłem.

Mecz siatkówki w wodzie

W tym roku w Dąbrowie Górniczej było wyjątkowo pracowicie, bo też hasło przewodnie zobowiązuje, to „Woda i praca”. – Dlatego obchody zaczęły się już 20 marca meczem siatkówki, oczywiście w wodzie. Rywalizacja była wyjątkowa, wzięli w niej udział mieszkańcy, którzy zmierzyli się z wychowankami siatkarskiego klubu MKS Tauron Dąbrowa Górnicza – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Mecz odbył się w Parku Wodnym Nemo, w którym czekało tego dnia na odwiedzających wiele dodatkowych atrakcji, jak zajęcia taneczne Auquafun, Wodny Świat Dziecka (z grami i zabawami z nagrodami), malowanie wodą, specjalne studio tatuażu dla najmłodszych i fotobudka, gdzie dąbrowianie fotografowali się w wodnym klimacie. To było prawdziwe święto dla najmłodszych, nie mogło więc zabraknąć niespodzianek – każdy, kto odwiedził strefę Dąbrowskich Wodociągów wychodził z własnoręcznie wymalowaną koszulką inspirowaną wodą.

Woda i praca – 1,5 miliarda ludzi

Jednak oprócz zabawy, organizator czyli Dąbrowskie Wodociągi, stawiają na edukację. – Ponad połowa zatrudnionych na świecie pracuje w sektorach związanych z wodą, a to prawie 1,5 miliarda ludzi. Przy tym miliony z nich, zajmujących się dostawami wody nie jest chronionych nawet podstawowymi przepisami pracy. Dlatego w tym roku razem z różnymi organizacjami w Polsce i na całym świecie chcemy zwrócić uwagę, jak odpowiednia ilość i jakość wody może odmienić życie osób pracujących i całych społeczeństw – tłumaczy Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

32 placówki, 150 wydarzeń, 4 000 dzieci

Programem Światowego Dnia Wody Dąbrowskie Wodociągi objęły 32 placówki, m.in.: szkoły, przedszkola, fundację i bibliotekę. Kulminacja obchodów zaczęła się 21 marca. Najwięcej imprez skierowanych było do prawie 4 000 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Dla nich przygotowane były edukacyjne konkursy wiedzy, plastyczne i muzyczne. Dzieci wzięły też udział w warsztatach i doświadczeniach, podczas których dowiadywały się m.in. jak to się dzieje, że brudna woda po wizycie w oczyszczalni wraca czysta do środowiska. Łącznie to ponad 150 różnych atrakcji.

W obiektywie

22 marca startuje też konkurs „Blisko wody”, skierowany do miłośników fotografii z Dąbrowy Górniczej. Tak, jak w poprzednich edycjach, tematem jest woda. Organizatorzy nie zawężają tematyki konkursu, dlatego każdy może na własny sposób przedstawić, jak rozumie hasło „Bisko Wody”. Wystarczy zrobić zdjęcie i wysłać je do 6 maja. Nagroda główna to 2 tys. złotych. Łączna pula nagród to ponad 6 tys. złotych. Regulamin fotokonkursu znajduje się na stronie Dąbrowskich Wodociągów.

Strażnik Czystej Wody walczy z Władcą Ścieków w Dąbrowskich Wodociągach

Światowy Dzień Wody to co roku jedno z najważniejszych, choć nie jedyne przedsięwzięcie proekologiczne i proedukacyjne realizowane przez Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. W październiku 2015 r. tysiąc uczniów przeszło kurs na Strażnika Czystej Wody. Uczniowie korzystali z innowacyjnej makiety multimedialnej, słuchali opowieści o walce Maga z Władcą Ścieków, uczestniczyli w quizach i poznawali tajniki działania oczyszczalni ścieków. „Piję wodę z kranu” to z kolei akcja, w której  Dąbrowskie Wodociągi przekonują częstując kranówką podczas zawodów sportowych, upałów w mieście i w laboratorium, że woda z sieci wodociągowej jest smaczna, zdrowa i zdatna do spożycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.