Wesołe hydranty dla dzieci w Dąbrowie Górniczej.

„Uczeń” i „Pinokio” to nie tylko postaci z bajki, to nazwy nietypowych, kolorowych hydrantów, które Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. postawiły przy placówkach edukacyjnych  w Dąbrowie Górniczej. Uśmiechnięte hydranty zostały zamontowane w Strzemieszycach przy Szkole Podstawowej nr 5 i w centrum miasta przy ulicy Kopernika obok Przedszkola nr 10. Urządzenia – poza swoją podstawową funkcją – przykuwają uwagę i stają się inspiracją do nauki bezpiecznego zachowania podczas pożaru.

– Dzieci są zainteresowane bajecznym i niespotykanym wyglądem hydrantów. Jest to świetna okazja do edukacji z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego podczas godziny wychowawczej –  podkreśla Ewa Cabała, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr. 5 im. Henryka Sienkiewicza w Dąbrowie Górniczej.  Jak dodaje:  –  Z Wodociągami współpracujemy już kilka lat. Na terenie szkoły co roku obchodzimy Światowy Dzień Wody. W akcji zawsze biorą udział wszyscy uczniowie od tych najmłodszych sześciolatków do najstarszych z szóstych klas włącznie – wszystkie o tematyce wody i ekologii.

Mimo tego, że hydranty stoją stosunkowo krótko, to dzieci i uczniowie bez problemu wskazują ich lokalizację,  a taka wiedza w sytuacji zagrożenia może okazać się nieoceniona. – To bardzo dobry pomysł. Moja córka zwróciła na hydrant uwagę i dopytywała do czego służy. Nie udałoby się przyciągnąć jej uwagi, gdyby stanął tu zwykły czerwony hydrant – dodaje Pani Agnieszka, mama 7 letniej Karoliny.

– Instalacja hydrantów „Uczeń” i „Pinokio” została bardzo pozytywnie odebrana wśród dzieci i mieszkańców, dlatego będziemy ją kontynuować. Co rok planujemy instalować kolejne hydranty przy szkołach i przedszkolach, które współpracują z nami w ramach Światowego Dnia Wody. Co ważne, urządzenia, oprócz tego, że są atrakcyjne dla najmłodszych spełniają wymagania ochrony przeciwpożarowej – mówi Aleksandra Konderak, zastępca kierownika Działu Eksploatacji Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o.


Instalacja wesołych hydrantów to nie jedyne tego typu działania Dąbrowskich Wodociągów. Co roku organizowane są zakrojone na szeroką skalę obchody Światowego Dnia Wody, w których udział bierze kilkuset uczniów i przedszkolaków dąbrowskich szkół. W październiku w ramach odbywającej się w Dąbrowie Górniczej akcji edukacyjnej prawie tysiąc dzieci z ponad 50 klas trzecich szkół podstawowych odwiedziło siedzibę Dąbrowskich Wodociągów. Uczniowie korzystali z innowacyjnej makiety multimedialnej, słuchali opowieści o walce Maga z Władcą Ścieków, uczestniczyli w quizach i poznawali tajniki działania oczyszczalni ścieków – wszystko po to, by zdobyć certyfikat „Młodego Ekologa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.