Szklakiem Św. Jakuba – wspomnienia pielgrzyma z tarnogórskich wodociągów

Droga św. Jakuba nazywana zwana po hiszpańsku Camino de Santiago, to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela. W katedrze znajduje się grób św. Jakuba Apostoła Większego. Istniejąca od ponad tysiąca lat droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych obok Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu , gdzie obecnie znajduje się Santiago de Compostela. Trasa pielgrzymki oznaczona jest muszlą św. Jakuba i żółtymi strzałkami. Sam Jakub przedstawiany jest jako pielgrzym z kijem, tykwą i muszlą. Jej charakterystyczny kształt pochodzi od muszli przegrzebków występujących na wybrzeżach Atlantyku.

Istnieje wiele tras pielgrzymkowych do Santiago de Compostela. Ja wraz z współpielgrzymami szliśmy najpopularniejszą trasą francuską, z St. Jean Pied de Port (Francja), która liczy blisko 800km. Przebiega przez kilka prowincji Hiszpanii: Navarra, La Rijoja, Palencia, Castilla y Leon, Lugo, La Corunia i Galicja. Największe miasta na trasie to: Pampeluna, Burgos, Logronio, Leon, Astorga i Santiago. Trasa prowadzi w większości górskimi, leśnymi i polnymi ścieżkami. My naszą sześcioosobową grupą rozpoczęliśmy pielgrzymowanie 19.07.2013 i po 29 dniach 16.08.2013 byliśmy w Santiago, gdzie otrzymaliśmy certyfikaty przebycia pielgrzymki, tzw. Compostelę. Następnie w trójkę poszliśmy dalej do odległej ok.100 km, leżącej nad Atlantykiem Finisterry. W średniowieczu, gdy istniał pogląd o płaskości Ziemi, miejsce to było uznawane za jej kres, stąd jej nazwa Finis-terra- koniec ziemi. Istnieje tak tradycja, że po przybyciu do Finisterry pielgrzymi palą swoje ubrania. Dalej poszliśmy do oddalonej o 30km Muxii, do której według legendy przybyła Matka Boska w kamiennej łodzi, by wesprzeć św. Jakuba w głoszeniu wiary chrześcijańskiej. Przy sanktuarium znajdują się dwa głazy, które według legendy stanowią żagiel i kawałek łodzi. Przez wszystkie etapy pielgrzymki mieliśmy piękną, słoneczną pogodę, tylko podczas przejścia przez Pireneje padał deszcz. Nasza grupa to pielgrzymi z całej Polski, a jedna dziewczyna ze Szwecji.

Pielgrzymi trud rekompensowany był przez wspaniałe widoki krajobrazów, budowli, starych romańskich kościołów, gotyckich katedr w Burgos, Leon i Santiago oraz duchowych przemyśleń.  W czasie całej pielgrzymki panowała bardzo dobra atmosfera oraz szczególna życzliwość u spotykanych mieszkańców i współpielgrzymów z prawie całego świata. Po 33 dniach wspólnego pielgrzymowania szczęśliwie wróciliśmy domów.

 

Z pielgrzymim pozdrowieniem :

Buen Camino

/Bronisław Flakus/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.