XV Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska do Św. Józefa w Kaliszu i MB Bolesnej Królowej Polski w Licheniu

 

Dar PWiK Tarnowskie Góry

 

             Naszą coroczną pielgrzymkę tradycyjnie rozpoczęliśmy Mszą Świętą  Dziękczynną  w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, której przewodniczył Pasterz Diecezji Kaliskiej, Biskup Edward Janiak. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli: Krajowy Duszpasterz naszego środowiska ks. Grzegorz Krząkała, ks. kanonik RM Roman Raczak z Legnicy, ks. prałat Józef Kwiatkowski – Duszpasterz Środowiska w Kaliszu oraz ks. prałat Jacek Plota – kustosz sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

       Na wstępie powitał nas ks. Jacek Plota – Kustosz sanktuarium św. Józefa : „ Chwała inicjatorom i organizatorom, którzy organizując pielgrzymkę do św. Józefa z całej Polski kierowali się wielką wiarą i miłością do św. Józefa, wiedząc o Jego mocy wstawienniczej, by powierzyć Mu swoje rodziny, zakłady pracy i samych siebie. Przybywacie w Roku Wiary do naszego Sanktuarium, które dekretem Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka zostało ogłoszone Kościołem Jubileuszowym, w którym można uzyskać odpust zupełny.”

            Do powitań dołączył się również ks. Grzegorz Krząkała- Krajowy Duszpasterz, który powiedział: „ Przychodzimy, bo widzimy         w rękach św. Józefa narzędzie pracy. Widzimy tego, który opiekuje się naszym środowiskiem. Przychodzimy, by nam pomógł przez pracę uświęcać samych siebie, ale i by pomagał nam dostarczać innym te dary, które Pan Bóg stworzył. Przychodzimy prosić, by nasza praca była drogą  naszego zbawienia.”

            Z kolei ks. biskup Edward w homilii zwrócił uwagę na to, że „do św. Józefa przychodzi się żeby słuchać. (…) Jest to skuteczny Patron. Przeżywał różne trudności, bo przecież to ogromna tajemnica, że stał się Opiekunem Syna Bożego. On dobrze o tym wiedział.      I ten lęk, jaki przeżywał przed samym Bogiem to dlatego, że został wybrany jako mężczyzna, człowiek ciężkiej pracy, zwykłej pracy i miał poczucie, że wypełnia wolę samego Boga. (…) To jest święty, który daje spokój wewnętrzny, siłę do przetrwania trudności.”

            Następnie Biskup Kaliski przywołał postać św. Franciszka z Asyżu a na zakończenie dodał: „ I dzisiaj, w tym miejscu szczególnego szacunku dla życia, chciejmy też dziękować za wolność w naszej ojczyźnie, za pokój, wymadlajmy ten dar o pokój wewnętrzny dla każdego człowieka. I wspomnijmy tutaj przed św. Józefem o tych, którzy już odeszli do wieczności. Jeżeli jest im jeszcze nasza modlitwa potrzebna, wypraszajmy dla nich Boże Miłosierdzie. Św. Józef jest też patronem dobrej śmierci. Niech ta modlitwa, to wspólne spotkanie umocni naszą wiarę, doda nam odwagi w dźwiganiu codziennych obowiązków, krzyża życiowego. Niech Bóg nas umocni.”

            W przygotowanie liturgii słowa i liturgii eucharystycznej czynnie włączyli się sami pielgrzymi. W darach ofiarnych złożyli między innymi chleb i dar pieniężny zebrany wśród załogi i ofiarowany Franusiowi na wykonanie operacji (PWiK w Tarnowskich Górach), patena z rączką i ampułki dla Sanktuarium MB w Chełmcach      (Katowickie Wodociągi S.A.), dar pieniężny ( ZPWiK w Zabrzu), stuła ręcznie haftowana i dar pieniężny (MPWiK  S.A. w Krakowie), świece olejowe (MPWiK Sp. z o.o. w Bochni)

            Przed zakończeniem Eucharystii ks. Biskup zawierzył całe nasze środowisko św. Józefowi w Kaplicy Cudownego Obrazu, a następnie Prezes Wodociągów Kaliskich Marek Ceglarek podziękował  biskupowi za przyjęcie zaproszenia i wygłoszenie homilii.

W nabożeństwie uczestniczyli:

 1. Tarnobrzeskie Wodociągi Sp. z o.o.
 2. Legnickie PWiK
 3. Katowickie Wodociągi S.A.
 4. PWiK Tarnowskie Góry
 5. PWiK Siedlce
 6. Ś-ChPWiK w Chorzowie
 7. PWiK  Wodzisław Śl.
 8. GPW S.A. Katowice
 9. GPW S.A. ZUW  Goczałkowice
 10.  ZPWiK  Zabrze
 11. PWiK Rybnik
 12.  MPWiK S.A. Kraków
 13. PWiK Kalisz
 14.  PWiK Olkusz
 15. PWiK Rzeszów
 16.  PWiK Lublin
 17.  MPWiK  Bochnia

Więcej zdjęć i całość homilii ks. Biskupa Edwarda na  http://www.swietyjozef.kalisz.pl/?dzial=Aktualnosci&id=425

Następnego dnia w Licheniu dołączyli do nas  także pielgrzymi z Sokółki i  Białego Stoku.

                  U stóp MB Licheńskiej było nas ok 1200 osób. O godz. 11.00 odmówiliśmy różaniec w Kaplicy Trójcy Świętej w dolnej części bazyliki. Następnie o godzinie 12.00 rozpoczęła się Msza Święta przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Na wstępie powitał nas ks. Wojciech Sokołowski V-ce przełożony Domu Zakonnego, który wspomniał też o przypadającej w czerwcu 3 rocznicy śmierci Stanisława Wieczorka. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Grzegorz Krząkała- Krajowy Duszpasterz naszego środowiska zawodowego.

                 Zwracając się do nas ks. Grzegorz dziękował za dar duszpasterstwa pracowników komunalnych. Dodał także nawiązując do hasła duszpasterstwa na ten rok „ Jesteście solą ziemi” przekazał, by lepiej wykonywać zadania zawodowe i duchowe. Na zakończenie Eucharystii została odmówiona modlitwa zawierzenia pracowników oraz ich rodzin MB Licheńskiej.

                 Po mszy spotkaliśmy się na schodach bazyliki do wspólnego zdjęcia. Na tym zakończyła się nasza Jubileuszowa 15 pielgrzymka naszego środowiska do św. Józefa w Kaliszu i MB Licheńskiej w Licheniu.

Szczęść Boże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.