Robota dla mięczaków

W jaworznickiej wodzie pojawiły się małże

Gdzie chłop nie może, tam małże pośle! W lipcu, na etacie w jaworznickich Wodociągach, pojawili się nowi pracownicy – Małże słodkowodne. Ich działka ( a raczej akwarium) to dodatkowa stała kontrola wody w ujęciu ” Dobra” , co oznacza, że przez 24 godziny na dobę pilnują jakości wody dostarczanej mieszkańcom Jaworzna.

Nowy system kontroli jakości wody w MPWiK Jaworzno, nazywa się SYMBIO i bazuje na naturalnej reakcji małży na zanieczyszczenie wody – kiedy zmienia się jej toksyczność, małża automatycznie zamyka muszlę. W zbiorniku SYMBIO umieszczono osiem mięczaków z gatunku skójka zaostrzona (Unio tumidus). Każdy z nich ma na muszli magnes i sondy pomiarowe, które rejestrują stopień rozwarcia muszli.

– Reakcja mięczaków nie dostarcza nam informacji o tym, co i w jakich ilościach znajduje się w wodzie, ale ich nagłe zamknięcie natychmiastowo sygnalizuje zmianę parametrów wody – rozpoznaną przez nie za szkodliwą i niebezpieczną. W razie nagłego skażenia chemicznego wody, sondy pomiarowe sprzężone z systemem wygenerują alarm, który pozwoli pracownikom zatrudnionym w ujęciu Dobra na natychmiastową reakcję. Dzięki temu, znacznie skracamy czas na rozpoczęcie badań laboratoryjnych tłumaczy Józef Natonek, prezes MPWiK Jaworzno i dodaje:

 System SYMBIO jest oczywiście dodatkowym sposobem kontroli jakości ujmowanej wody. Poza nim, nieustannie działa kontrola laboratoryjna wody. Sprawowana jest przez wewnętrzne laboratorium oraz jaworznicki Sanepid.

Źródło: Prote Technologie dla Środowiska Sp. z o.o.

Co ciekawe, metalowy zbiornik zapewnia małżom zaciemnienie oraz izolację od hałasu, a także amortyzuje ewentualne drgania podłoża, zapewniając małżom pełen komfort i skupienie. Cała praca systemu, w tym rozwarcie skorupy małż, jest wyświetlana oraz archiwizowana na komputerze. Dzięki temu można obserwować aktywność małż w trakcie trzymiesięcznego leżakowania. Po tym okresie następuje wymiana na nowe osobniki. Stare wędrują w tym czasie na odpoczynek do otwartego zbiornika, w celu rekonwalescencji i utrzymywania wysokiego poziomu kontroli.

System Biomonitoringu SYMBIO jest  praktycznie bezobsługowy. Wartość jego wdrożenia oraz uruchomienia na ujęciu Dobra w Jaworznie wyniosła 60 tys. zł.

Przedstawicieli mediów zainteresowanych działaniem systemu SYMBIO i odwiedzeniem nowych „pracowników” MPWiK Jaworzno  prosimy o kontakt :e-mail –  b.wnuk@panoramasilesia.pl                            Tel. +48 668 355 248

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.