XXIX Ogólnopolska pielgrzymka na Jasną Górę

Ponad 3,5 tys. osób z ponad 50 firm komunalnych uczestniczyło w 29. Pielgrzymce Pracowników Wodociągów, Kanalizacji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, która trwała na Jasnej Górze w dniach 12-13 października. Pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha”. W tym roku pielgrzymi przywieźli ze sobą 21 sztandarów z ponad 50 firm komunalnych.

Pierwszego dnia spotkaliśmy się wszyscy w Sali o. Kordeckiego na uroczystym powitaniu. Kolejno głos zabierali : Prezes PWiK w Przemyślu Mariusz Kwaśny, który przekazał Przewodniczącemu Rady Krajowej przemyską fajkę – jako atrybut spokoju przyszłego organizatora. Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie dr Tadeusz Rzepecki, Krajowy Duszpasterz ks. Grzegorz Krząkała i Duszpasterz Środowiska w Przemyślu ks Robert Drążek , który wygłosił referat dotyczący hasła tegorocznej pielgrzymki .  Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał Przewodniczący Rady Duszpasterstwa Ryszard Wałach.

Część artystyczną wypełnił występ chóru młodzieżowego Vox Iuventum pod dyrekcją Piotra Szelążka. Chór ten doskonale wpisał się w naszą pielgrzymkę również w następnych punktach naszego pielgrzymowania.

Kolejnym etapem były rozważania Różańca św. na Jasnogórskich błoniach. O 18.30 rozpoczęła się Msza św. w intencji naszych pielgrzymów w Kaplicy Świętego Obrazu. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił ks. Grzegorz Krząkała. Z kaplicy udaliśmy się bezpośrednio na Wały Jasnogórskie, by z zapalonymi zniczami przejść Drogę Krzyżową. Zwieńczeniem pierwszego dnia był Apel Jasnogórski odczytany przez Krajowego Duszpasterza ks. Grzegorza Krząkałę z Katowic.

Drugiego dnia nasze spotkanie rozpoczęliśmy wyjątkowo na Placu Daszyńskiego. Plac przed Archikatedrą pochłonęły roboty budowlane. Zebranych powitał jak zawsze Przewodniczący Rady Krajowej Ryszard Wałach po czym ks. Grzegorz Krząkała odmówił krótką modlitwę a ks. Robert Drążek poprowadził wszystkich na Jasną Górę. Na Placu i w drodze towarzyszyła nam Orkiestra Dęta z Markowej pod batutą Michała Rydzika. Po raz pierwszy szli z nami pielgrzymi z PWiK w Gliwicach. Ogromnie się cieszymy z każdej firmy , która do nas dołącza.

Na Jasnej  Górze pod pomnikiem bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego powitał nas bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla i poprowadził do bazyliki na Mszę świętą. Wcześniej zostały złożone kwiaty pod pomnikiem w imieniu wszystkich uczestników tegorocznej pielgrzymki.

Punktualnie o godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza święta której przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla a w koncelebrze uczestniczyli jeszcze : Krajowy Duszpasterz ks. Grzegorz Krząkała z Katowic,  ks. Robert Drążek z Przemyśla, ks. Alfred Butwiłowski z Wasilkowa, ks. Jan Szymko z Olsztyna, ks. Roman Raczak z Legnicy, ks. Adam Marek z Tarnobrzega i ks. Wiesław Lenartowicz z Radomia a przybyłych w imieniu gospodarzy przywitał podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak.

W homilii bp Stanisław Jamrozek powiedział: „Jesteśmy powołani, żeby traktować nasze życie jako służbę dla Boga, ale też i dla ludzi. Jesteście mi bardzo bliscy, bo kończyłem instalacje sanitarne, troszkę pracowałem, więc wiem, na czym to polega. Ważne jest, aby traktować tę pracę w duchu służby, bo Pan okazał się sługą dla nas. Powiedział, że nie przyszedłem po to, żeby Mi służono, ale aby służyć”

”Wtedy, kiedy służymy z otwartością i zaangażowaniem serca, jak czynił nasz Pan Jezus Chrystus, wtedy Go naśladujemy, otwieramy się tak, jak On otwierał się na potrzebujących, przychodził im z pomocą, tak samo i my jesteśmy wezwani, żeby taką postawę przyjmować. (…) Służąc poszczególnym osobom, naszym miejscowościom, służymy też naszej Ojczyźnie, którą kochamy i pragniemy, żeby ona mogła się rozwijać, żeby ludzie cieszyli się owocem naszej pracy, którą podejmujemy”.

Ks. Grzegorz Krząkała zaznaczył: „Cieszymy się, że nas nie ubywa, a wręcz odwrotnie, coraz więcej ludzi przyjeżdża na te dwa dni, bardzo intensywne, żeby tu, w tym środowisku zawodowym odnaleźć się także w przestrzeni wiary, czyli łączą nas dwie rzeczy: raz gospodarka wodno-ściekowa, ochrona środowiska i służby komunalne, a dwa, to przestrzeń naszej wiary, która jest u fundamentu etyki pracy”.
Prezes PWiK w Przemyślu Mariusz Kwaśny podkreślił, że ze względu na dużą ilość uczestników pielgrzymki jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne. Podziękował swoim pracownikom za zaangażowanie , które wynika z potrzeby pielgrzymowania.


Podczas Eucharystii Akt Zawierzenia Matce Bożej odczytała Ewa Radek, przedstawiciel przemyskich wodociągów. Następnie ks. Robert Drążek, duszpasterz pracowników wodociągów, kanalizacji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w Przemyślu odczytał list skierowany do papieża Franciszka, na okoliczność dorocznej pielgrzymki wodociągowców na Jasną Górę. Na zakończenie Mszy św. bp Stanisław Jamrozek poświęcił nowy sztandar Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.

Ostatnim elementem było przekazanie krzyża pielgrzymkowego, który w imieniu Rady Krajowej Duszpasterstwa przyjął  jej Przewodniczący Ryszard Wałach i zaprosił do uczestnictwa w pielgrzymce za rok 10- 11 października

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.