Tłumy Dąbrowian świętowały Światowy Dzień Wody.

Uśmiechnięte kropelki, koniki morskie, prehistoryczne ryby, a nawet… pokemony przyozdobiły setki parasoli i ekologicznych toreb, które podczas obchodów Światowego Dnia Wody zaprojektowały i własnoręcznie pomalowały dzieci. Tysiące mieszkańców Zagłębia bawiły się też na koncercie dąbrowskich talentów i podczas wielu konkursów z nagrodami. I choć w sobotę 11 marca niebo nad miastem było przejrzyste i bezchmurne, to nad całą Dąbrową Górniczą królowało morze rozłożonych, efektownych parasoli. Święto wody już po raz 8 zorganizowały Dąbrowskie Wodociągi.

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic

Obchody Światowego Dnia Wody zawitały do Dąbrowy Górniczej już po raz ósmy. Zorganizowane przez Dąbrowskie Wodociągi uroczystości i atrakcje były przede wszystkim pokazem nieograniczonej i niczym nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni, w której woda – nasz największy skarb – ma swoje miejsce. 11 marca galeria handlowa w centrum miasta pękała w szwach.

– Cieszymy się, że akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Właśnie dzięki takim wydarzeniom poprzez zabawę staramy się już od najmłodszych lat uświadamiać mieszkańców, jak ważna jest ochrona otaczającej nas przyrody – powiedział Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Autorzy najbardziej kolorowych i ciekawych parasoli oraz zwycięzcy konkursów dotyczących wody zostali nagrodzeni przez Dąbrowskie Wodociągi upominkami. – Razem z naszymi synami staramy się spędzać aktywnie wspólny czas weekendami. Dlatego szukamy właśnie takich edukacyjnych wydarzeń, na których nasze pociechy mogą dowiedzieć się czegoś więcej o świecie. Za rok na pewno znowu tu będziemy  – mówiła Karolina, mama 7-letniego Rafała i 10-letniego Łukasza.

Pasję tworzenia uświetniły wszystkim występy utalentowanych wokalistów z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Dodatkowo organizatorzy przygotowali dwie wystawy. Pierwsza z nich pod hasłem „Wodny świat” prezentowała dziecięce prace, m. in. ceramikę, tkaniny artystyczne, rysunek i malarstwo. Ogromne wrażenie zrobiło także gigantyczne, 44-metrowe akwarium zaprojektowane przez najmłodszych. Bogactwo wodnego świata w dziecięcym ujęciu przyozdobiło elewację centrum handlowego.

Wszyscy wiemy jak ważną sprawą jest szanowanie wody i jak wiele dobrodziejstw z tego płynie. Chcemy tę świadomość zaszczepić w każdym młodym człowieku, jednocześnie zarażając dziecięcą radością tworzenia wszystkich dorosłych – mówiła Iwona Wilk, dyrektor MOPT-u.

Druga wystawa prezentowała zdjęcia laureatów pięciu edycji Fotokonkursu organizowanego przez Dąbrowskie Wodociągi…

 

Wodna przygoda… z obiektywem

Atrakcje przygotowane w CH Pogoria to jednak nie wszystko. 6 edycja Fotokonkursu startuje już 22 marca. Tym razem każdy uczestnik konkursu powinien uwiecznić na fotografii swoją wodną przygodę. Najlepsze zdjęcie wystarczy tylko umieścić do 7 maja 2017 r. na stronie www.dabrowskie-wodociagi.pl Podobnie jak w poprzednich edycjach organizatorzy nie zawężają tematyki konkursu, dlatego każdy może na własny sposób przedstawić, jak rozumie hasło „Wodna Przygoda”. Zwycięska fotografia zostanie nagrodzona kwotą 2000 zł. Za drugie miejsce przewidziana jest nagroda w wysokości 1 500 zł, a za trzecie 1 000 zł. Przyznane też zostaną trzy wyróżnienia oraz nagroda internautów. Łączna pula nagród to ponad 6 tys. złotych. Regulamin fotokonkursu znajduje się na stronie Dąbrowskich Wodociągów.

W poszukiwaniu młodych filmowców

Dzień przed rozpoczęciem dąbrowskich obchodów Światowego Dnia Wody minął także termin nadsyłania prac na wyjątkowy konkurs filmowy, do którego zaangażowano ponad 30 szkół i kilkuset uczniów. Nadesłano mnóstwo prac, a kierowany do całych klas konkurs pokazał, że dąbrowscy uczniowie nie rozstają się ze smartfonem, obsługa lustrzanki cyfrowej czy kamery nie stanowi dla nich problemu, a grając czują się jak ryba w… wodzie. – Jestem przekonany, że dzięki temu objawi się w Dąbrowie Górniczej reżyserski czy aktorski talent – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów i jednocześnie przewodniczący jury konkursu. Klasa, która nakręci najlepszy film zostanie nagrodzona wycieczką do Centrum Wiedzy o Wodzie Hydropolis we Wrocławiu, zdobywcy drugiego miejsca pojadą do Planetarium Śląskiego w Chorzowie, natomiast filmowcy, którzy zajmą trzecie miejsce otrzymają bilety do kina Helios w Dąbrowie Górniczej. Szkoła, której klasa zdobędzie pierwsze miejsce otrzyma tablicę interaktywną. Laureatów konkursu poznamy na gali w Pałacu Kultury Zagłębia już 22 marca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.