32 rocznica śmierci Janka Stawisińskiego – górnika z kopalni Wujek

Zmarł po postrzale zbrodniarzy z ZOMO w czasie pacyfikacji kopalni Wujek w stanie wojennym. Mieszkał w Koszalinie, wyemigrował za chlebem na Śląsk a znalazł śmierć. NSZZ Solidarność przy K.W.K. Wujek pamięta o tych którzy zapłacili najwyższą cenę  za wolność naszą i waszą. Co roku poczet sztandarowy przyjeżdża na groby wszystkich górników, którzy zginęli w czasie pacyfikacji, by uczcić pamięć o zamordowanych.

26 stycznia na grobie Janka złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnego dnia, w niedzielę 27 stycznia  odprawiona została Msza Święta w intencji pomordowanych górników z Wujka w Katedrze N.M. P. w  Koszalinie  której przewodniczył z-ca bpa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Krzysztof Zadarko.

W czasie tegorocznych uroczystości do górników ze Śląska dołączył też Zarząd Regionu Pobrzeże NSZZ Solidarność Koszalin i  Poczta Polska,  ze swoimi sztandarami.

Delegacja górników w darze przywiozła krzyż oraz św. Barbarę wykonaną w węglu.  Wręczenia dokonała Przewodnicząca Zarządu Regionu, Danuta Czernielewska, z górnikami i kolegami z regionu. Urząd miejski reprezentował v-ce prezydent miasta Koszalina oraz przewodniczący Rady Miejskiej.

Jan Kański – Koszalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.