Certyfikat za wiedzę ekologiczną.

Dziś zakończył się projekt edukacyjny Strażnik Czystej Wody. W lekcjach prowadzonych w Dąbrowskich Wodociągach wzięło udział od września 1 600 uczniów klas trzecich dąbrowskich podstawówek. W trakcie zajęć dzieci śledziły zmagania Strażnika Czystej Wody z Władcą Ścieków, razem z pracownikami oczyszczalni dokonywali magicznej przemiany ścieków w czystą wodę, gaz, energię elektryczną i ciepło oraz uczestniczyli w ekologicznym turnieju. W dotychczasowych 3 edycjach wzięło udział łącznie 4 500 dzieci, tym samym niemal wszyscy uczniowie klas 3-5 dąbrowskich podstawówek są certyfikowanymi Strażnikami Czystej Wody i na co dzień dbają o środowisko.

 Strażnik Czystej Wody to autorski projekt Dąbrowskich Wodociągów, jedno z największych ekologicznych przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w woj. śląskim.

Dzięki temu projektowi każdego roku kolejne roczniki przechodzą kurs na Strażnika Czystej Wody. Podczas wycieczki dzieci uczą się podstaw ekologii z udziałem interaktywnych narzędzi edukacyjnych, a przede wszystkim mają okazję zobaczyć w jaki sposób działa oczyszczalnia i jej poszczególne urządzenia. Dla nas to coś więcej niż edukacja, to społeczna odpowiedzialność, którą staramy się realizować w naszej dąbrowskiej społeczności – mówił Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Zmagania Strażnika Czystej Wody z Władcą Ścieków

Pierwszy etap kursu uczniowie rozpoczynali od makiety multimedialnej – jedynej takiej w Polsce.  Makieta w przystępny sposób, za pomocą animowanych zmagań Strażnika Czystej Wody i Władcy Ścieków pokazuje jak dbać o środowisko oraz jak działa oczyszczalnia ścieków. Na zakończenie tego etapu uczniowie brali udział w interaktywnym turnieju, który cieszy się ogromną popularnością i budzi wiele pozytywnych emocji.

– Najbardziej podobała mi się prezentacja etapów oczyszczania ścieków oraz walka Maga ze złym ściekiem  – mówiła Eleonora z klasy 3B.

Drugi etap to zwiedzanie obiektów Oczyszczalni Ścieków „Centrum”. Młodzi wodociągowcy z nieskrywanym zaciekawieniem obserwują jak działa krata i piaskownik, dowiadują się na czym polega zagęszczanie mechaniczne i fermentacja metanowa, po co na oczyszczalni hodowane są bakterie, co znajduje się w kilkumetrowej magicznej kuli Strażnika Czystej Wody, a także dlaczego bakteriom przygotowano saunę.

W ostatniej części kursu Strażnik Czystej Wody wyjaśnia skąd bierze się woda w kranach, jak dużo wody zużywamy podczas codziennych czynności takich jak gotowanie i pranie oraz czego nie wolno wrzucać do toalety. Egzaminem końcowym było rozwiązanie krzyżówki, po którym uczniowie otrzymywali certyfikaty ukończenia kursu, gadżety Dąbrowskich Wodociągów oraz ilustrowany podręcznik Strażnika Czystej Wody, aby mogli utrwalić swoją wiedzę w domu i przekazywać ją dalej.

Dzieci nie kryły radości z lekcji prowadzonych przez pracowników Dąbrowskich Wodociągów.

– Po dzisiejszej lekcji na zawsze zapamiętam, że dbanie o środowisko jest bardzo ważne – opowiada Mateusz z klasy 3A.

Nauczyciele podkreślają, że dzięki takim lekcjom rozbudzana jest w nich ciekawość do świata oraz szybciej przyswajają wiedzę.

– Dziecko z pewnością chłonie wiedzę znacznie szybciej w trakcie takiej wycieczki, niż na lekcji w klasie, gdzie nauczyciel tylko stoi i mówi do dzieci. Takie wycieczki są bardzo cennym źródłem wiadomości, ponadto dzieci są w innym środowisku, poznają ludzi, urządzenia, które znajdują się w wodociągach. Jest to bardzo cenna lekcja! – mówiła Ewa Ciuba z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Dąbrowie Górniczej.

– Myślę, że dzieciom wycieczka do Dąbrowskich Wodociągów utkwi na długo w pamięci. Szczególnie podobała mi się makieta multimedialna, gdzie dzieci były bardzo zaangażowane, mogły na bieżąco sprawdzać swoją dotychczasową wiedzę i przyswajać nową – podkreśla Ewa Ciuba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.