Wodociągi starają się o drugą fazę

To, iż pierwsza część jaworznickiego projektu kanalizacyjnego realizowana jest pełną parą, nie trzeba nikogo przekonywać. Roboty budowlane jednocześnie prowadzone są już w czterech dzielnicach: Długoszynie, Górze Piasku, Ciężkowicach i Pieczyskach. Ich zaawansowanie szacuje się na ok. 35 %.

Dzięki tym działaniom do końca 2013 r. w Jaworznie powstanie 86 km kanalizacji oraz Stacja Uzdatniania Wody PIASKOWNIA. A blisko 13 tysięcy mieszkańców zyska możliwość podłączenia do sieci sanitarnej. Jednak MPWiK pragnie iść za ciosem i dążyć do dalszej rozbudowy kanalizacji w mieście. 6 czerwca Spółka złożyła do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wniosek o dofinansowanie II Fazy Projektu kanalizacyjnego.  

 Wodociągi starają się o pozyskanie środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007 – 2013. Wielkość środków unijnych zaangażowanych w realizację tego programu wynosi prawie 28 miliardów euro, z czego 5,1 miliardów euro ma zostać przeznaczonych na projekty związane z ochroną środowiska.

Planowana wartość drugiej części Projektu Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzno szacowana jest na blisko 50 mln zł. W jej głównym zakresie znajdą się roboty oraz inwestycje związane z modernizacją Oczyszczalni Jeleń Dąb, budową kanalizacji sanitarnej dla osiedla Warpie oraz osiedla Bory – wyjaśnia Sławomir Grucel z MPWiK.

Jednak to dopiero początek. Wniosek musi teraz przejść długą drogę urzędową. Kontrolę formalną i merytoryczną, dzięki czemu o jego ewentualnych i oficjalnych wynikach dowiemy się za kilkanaście miesięcy. Termin rozstrzygnięcia konkursów uzależniony jest bowiem od Komisji Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.