Noworoczne spotkanie z Metropolitą Katowickim arcybiskupem Wiktorem Skworcem.

16 stycznia 2020 roku miało miejsce spotkanie zarządów firm wodociągowych i animatorów naszego duszpasterstwa zawodowego z ks. arcybiskupem Wiktorem Skworcem  Metropolitą Katowickim.

To pierwsze w tym roku spotkanie rozpoczęliśmy od Mszy świętej w kościele p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach- Szopienicach, gdzie zaprosił nas Krajowy Duszpasterz ks. Grzegorz Krząkała , proboszcz tej parafii. Ks. Grzegorz w homilii przypomniał o sumieniu dobrze ukształtowanym, że samo sumienie to nie wszystko, a wiara nie powinna być tylko na pokaz. Powinna być w nas samych cały czas. Także w miejscach pracy.

Na zakończenie Przewodniczący Rady Krajowej naszego duszpasterstwa Ryszard Wałach przekazał Krzyż Pielgrzymkowy Prezesowi PWiK w Rudzie Śląskiej Wojciechowi Sieji, który przejął krzyż wraz z obowiązkami głównego organizatora czerwcowej konferencji i październikowej pielgrzymki na którą zostali zaproszeni wszyscy pracownicy firm komunalnych wraz z rodzinami.

Wspólne zdjęcie przed wejściem zwieńczyło pierwszy etap naszego spotkania.

O godzinie 12.00 dołączył do nas ks. abp Wiktor Skworc – Metropolita Katowicki. Hymn naszego duszpasterstwa i słowa powitania wypowiedziane przez Przewodniczącego rozpoczęły drugi etap spotkania. Poza czasem na śpiewanie kolęd i posiłek, był też czas na tematy nurtujące całą naszą społeczność zawodową.

Prezes JZWiK S.A. Tadeusz Pilarski przypomniał o liście duszpasterskim z przed 8 lat napisanym przez Ekscelencję z okazji Światowego Dnia Wody. List ten przyniósł dużo dobrego, a miastu Jastrzębie „ efekt ekologiczny” wymagany na wykonanym odcinku kanalizacji. O podobną inicjatywę został poproszony nasz duszpasterz i w tym roku.

Kolejny temat przedstawił Prezes Dąbrowskich Wodociągów Andrzej Malinowski. Sprawa dotyczy całego kraju, a są to śmieci w kanalizacji. „ Kanalizacja to nie śmietnik!” to hasło inicjatywy śląskich firm wodociągowych. Śmieci wrzucane do kanalizacji niszczą drogie urządzenia na oczyszczalniach i w pompowniach. Nasze firmy postawiały na edukację społeczeństwa, która rozpocznie się 19 marca w Katowicach następnie w Bielsku Białej i kolejnych miastach regionu. Płyta DVD i sposób edukacji zostanie udostępniony wszystkim chętnym za darmo.

Gospodarzem naszego spotkania był Krajowy Duszpasterz ks. Grzegorz Krząkała któremu dziękujemy za cały trud włożony w przygotowanie.

Na zakończenie Jego Ekscelencja pobłogosławił nam i przypomniał o grzechu ekologicznym. Obiecał też włączyć się w kampanię edukacyjną na rzecz uświadomienia społeczeństwu  czego do kanalizacji wrzucać nie wolno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.