XXI Światowy Dzień Wody

Brak wody może być najważniejszą kwestią, z którą ludzkość będzie miała do czynienia w najbliższej przyszłości… 
Nie wystarczy myśleć o dzisiejszych potrzebach; ponosimy wielką odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń, które rozliczą nas z naszego zaangażowania dla zachowania bogactw naturalnych powierzonych nam przez Stwórcę, tak abyśmy je traktowali z troską i szacunkiem.

Bł. Jan Paweł II (lipiec 2000 r.)

XXI  Światowy dzień wody

Światowy Dzień Wody to  święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca.  Ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

Zasoby wody pitnej na 1 mieszkańca w Polsce mamy takie same, jak w Egipcie, a każdego roku z naszych miast do Bałtyku spływa i marnuje się ogromna ilość wody.

Większość wody dostępnej ludziom pochodzi z opadów. Jest ona najważniejszym surowcem odnawialnym. Rocznie spada na ziemię ok 505 tyś. km3 wody z czego na lądy -107 tyś. km3. 71 tyś. km3 odparowuje. Do zagospodarowania pozostaje zaledwie 36 tyś. km3. Sposób w jaki wykorzysta my to „białe złoto” zależy już tylko od nas. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.