Podczas fali upałów wodociągi rozdają darmową wodę z kranu.

Polskę zalewa fala tropikalnych upałów. Najcieplej będzie na południu Polski, gdzie temperatura może sięgnąć nawet 35 stopni Celsjusza. Dąbrowskie Wodociągi znalazły idealny, darmowy sposób na to, jak ochłodzić organizm i w wysokich temperaturach nie dopuścić do jego odwodnienia. Na miejskiej plaży przy popularnym zbiorniku Pogoria 3 mieszkańcy częstowani są orzeźwiającą wodą… z kranu, a w kilku punktach miasta mogą skorzystać z kurtyn wodnych.

Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem, w upalne dni rozdawanych jest kilka tysięcy kubków wody!

To część większej kampanii „Piję wodę z kranu”, w ramach której Dąbrowskie Wodociągi przekonują, że woda z sieci jest smaczna, zdrowa i bezpieczna. Podczas wakacyjnej akcji dystrybutory z darmową wodą z kranu oraz kurtyny wodne uruchamiane są w każdy ciepły dzień lata, kiedy temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza. Orzeźwiająca woda serwowana jest na stoisku Dąbrowskich Wodociągów, znajdującym się przy Centrum Sportów Letnich i Wodnych przy zbiorniku Pogoria 3 (7 dni w tygodniu, w godz.: 10-18). Organizatorzy nie zapomnieli o psach, z myślą o nich obok dystrybutorów znajduje się miska z wodą.

Natomiast kurtyny wodne zlokalizowane są w trzech miejscach: na Placu Wolności przy Pałacu Kultury Zagłębia, przy wejściu do Parku Hallera oraz na Placu Bema (7 dni w tygodniu). Dąbrowskie Wodociągi zainstalowały też zraszacze ogrodowe na czterech osiedlach: Manhattan (rejon ul. Piłsudskiego 22), Mydlice Południe (rejon Przedszkola nr 34), Kasprzaka (Plac Hutnika) oraz na osiedlu Morcinka (przy placu zabaw).

– Lokalizacje nie są przypadkowe. Serwowana przez nas woda przy miejskiej plaży cieszy się ogromnym zainteresowaniem, przyjeżdżający tam mieszkańcy całego regionu reagują bardzo pozytywnie na informacje, że to woda, która płynie w kranach dąbrowian. I chętnie ją piją. W upalne dni rozdajemy kilka tysięcy kubków wody. Natomiast kurtyny i zraszacze są w centrum i przy osiedlach. Dlatego przejście wokół nich to świetny sposób na ochłodę dla osób, które walczą z trudami upałów w miastach – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Woda pełna minerałów w walce z upałami

W okresie letnim w miarę wzrostu temperatury rośnie też nasze pragnienie. Według specjalistów powinniśmy dziennie wypijać od 1,5 do 2 litrów wody, a latem nawet więcej. Podczas wysokich temperatur organizm ludzki ma większe zapotrzebowanie na wodę. Dlatego tak ważne jest, by niedobory wody uzupełniać na bieżąco. Na przykład wodą z dystrybutorów Dąbrowskich Wodociągów. Tym bardziej, że woda serwowana z nich przy plaży na Pogorii 3 jest nie tylko darmowa i orzeźwiająca, ale także zdrowa. Nie ma jednak nic wspólnego z tą w zbiorniku Pogoria 3.

– To woda z sieci wodociągowej, dokładnie taka sama płynie w kranach w Dąbrowie Górniczej. Pochodzi w 80% z ujęć głębinowych z obszaru jurajskiego, skąd wydobywana jest poprzez specjalne studnie z poziomu 100 metrów pod ziemią. Dlatego jest bogata w składniki mineralne, w tym m.in.: magnez, wapń, żelazo. Jest też bezpieczna: każdego miesiąca wykonujemy ok. 1300 badań jej jakości – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Specjaliści: pijmy wodę, by się nie odwodnić

Woda jest świetnym źródłem niezbędnych składników mineralnych, które w dużych ilościach tracimy właśnie podczas upałów, kiedy to nasz organizm intensywnie się poci. Sygnałem ostrzegawczym powinno być uczucie pragnienia, wtedy organizm wysyła nam informację, że jest odwodniony. – Bardzo często objawy choroby mylone są z odwodnieniem. To właśnie ono może być przyczyną senności, problemów z jelitami i wielu innych schorzeń. Aby temu zapobiec trzeba regularnie pić wodę. Jest to szczególnie istotne podczas upałów, kiedy to potrzebujemy nawet dwukrotnie więcej wody, a więc 4-5 litrów dziennie – radzi Ewa Chwałowska, fizjoterapeuta z przychodni Pogoń w Sosnowcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.