Dzień skupienia w Jastrzębiu Zdroju.

22 marca, Światowy Dzień Wody dla członków Krajowej Rady Duszpasterstwa z rejonu Górnego Śląska był dniem skupienia. Nasze spotkanie jak zwykle rozpoczęliśmy Mszą świętą w intencji gospodarzy , czyli Zarządu i pracowników Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Jastrzębiu Zdroju. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił ks. Grzegorz Krząkała. Krajowy Duszpasterz naszego środowiska zawodowego. Po Mszy odbyliśmy Drogę Krzyżową i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na schodach przed kościołem.

Dzięki uprzejmości naszych gospodarzy mogliśmy zwiedzić muzeum miejskie, park zdrojowy i zapoznać się z historią tego miejsca. Odkryciem solanek, powstaniem uzdrowiska , rozwojem miasta w czasach PRL-u oraz historią ostatnich lat i zmian jakie nastąpiły.

Rok 2018 to rok szczególny dla Jastrzębskich Wodociągów. W grudniu spółka będzie obchodziła 25 lecie powstania a już teraz otrzymała tytuł najlepszej firmy w branży wodociągowej w kraju i stała się niedoścignionym liderem. Zarządowi i pracownikom gratulujemy tego zaszczytnego tytułu i życzymy dalszych równie spektakularnych sukcesów.

W czasie spotkania Prezes Tadeusz Pilarski zapoznał nas z historią zakładu, jego rozwojem i osiągnięciami i przyszłością. Następnie złożyliśmy życzenia ks. Grzegorzowi obchodzącemu niedawno jubileusz urodzin, podziękowaliśmy Marii Kuligowskiej z Chorzowskich Wodociągów oraz Władysławowi Wawrzucie z Aqua Bielsko za długoletnią współprace z naszym duszpasterstwem gdyż osiągnęli oni wiek emerytalny.

Gościem specjalnym był duszpasterz ludzi pracy, opiekun i obrońca strajkujących i represjonowanych górników z Jastrzębia-Zdroju, kapelan górniczej i śląsko-dąbrowskiej Solidarności, autorytet moralny środowiska górniczego, ks. Prałat Bernard Czernecki. Odznaczony Orderem Orła Białego w 2017r przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Prałat, który w kwietniu tego roku skończył 88 lat, co roku 3 września uczestniczy w rocznicowych uroczystościach w Jastrzębiu-Zdroju. „To wszystko, na co dziś narzekamy, jest w tych sierpniowych umowach, ale zostało podeptane (…). Ale ta nasza Polska jest w nas (…). Niech ten ogień, rozpalony w latach 80. przez polskich robotników, płonie w nas swoim żarem i blaskiem” – mówił w 2004 r.

Do Jastrzębia, gdzie powstawały wówczas nowe kopalnie i osiedla mieszkaniowe, ks. Czernecki przyjechał w 1974 r. Był proboszczem parafii Świętej Katarzyny i jednocześnie budowniczym kościoła Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, którego później przez wiele lat – od 1979 do przejścia na emeryturę w 1994 r. – był proboszczem.

W czerwcu 1978 r., po strajkach w kopalniach Jastrzębie i Moszczenica, bronił zwolnionych z kopalni górników. Po jego interwencji u władz, wspomaganej przez biskupa Herberta Bednorza, zostali przywróceni do pracy.

We wrześniu 1980 z jego inicjatywy powstała na probostwie pierwsza siedziba MKR Jastrzębie. Wiosną 1981 r. był współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Jastrzębiu-Zdroju, zainspirował cykl wykładów z historii Polski, prawa, etyki i religii.

13 grudnia 1981 r. w czasie mszy ogłosił początek strajku w jastrzębskich kopalniach, odprawiał nabożeństwa i spowiadał strajkujących górników. 16 grudnia 1981 r. wieczorem, na wieść o pacyfikacji kopalni Wujek, wysłał księży do kopalń XXX-lecia PRL i Borynia, doprowadzając do pokojowego zakończenia strajków w tych zakładach.

Później ukrywał w kościele sztandary Solidarności, udzielał pomocy finansowej, opłacał obrońców strajkujących górników. Przy budowie kościoła zatrudnił 15 osób, które straciły pracę za udział w strajkach, zapewniając im pełne wynagrodzenie na takich warunkach, jakie mieli przed zwolnieniem. Przekazywał paczki dla aresztowanych, internowanych i ich rodzin, dawał pieniądze na zapłatę grzywien.

Współtworzył Komitet Pomocy Internowanym i Poszkodowanym. W latach 1982-1989 odprawiał w Jastrzębiu msze za ojczyznę, podczas których wygłaszał patriotyczne kazania. Umożliwiał organizowanie spotkań opozycji w salkach katechetycznych. W 1984 r. pomagał w zorganizowaniu przy kościele tajnej drukarni. W 1988 r. za jego zgodą w pomieszczeniach kościelnych odbywały się spotkania Solidarności, zorganizowano tam też sztab wspomagający strajki, do którego przyjeżdżali doradcy strajkujących i dziennikarze. Stworzono punkt pomocy, drukowano ulotki i biuletyny strajkowe. W lutym 1989 r. przy kościele odbył się Kongres Opozycji Antyustrojowej.

16 grudnia 2010 r., w rocznicę krwawej pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek w 1981 r., ks. Czarnecki odebrał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 roku został także wyróżniony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Ksiądz Bernard opowiedział nam o swoich osobistych przeżyciach w ciężkich latach przemian ustrojowych.

Na zakończenie spotkania ks. Grzegorz złożył wszystkim życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Gospodarzom spotkania jeszcze raz dziękujemy i życzymy, by przez następne 25 nie schodzili z podium w rankingach firm branży Wod- Kan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.