Wodna przygoda: wybrano najlepsze zdjęcia dąbrowian.

 8 edycja Fotokonkursu Dąbrowskich Wodociągów została rozstrzygnięta. Tym razem zadaniem fotografów amatorów było opowiedzenie własnej wodnej przygody. Do organizatorów napłynęło ponad 100 fotografii. Zaskakuje ich różnorodność i bogactwo form artystycznych. Wśród nich są prace bardzo dynamiczne, jak i utrzymane w poetyckim klimacie. Jedno jest wspólne – wysoki poziom artystyczny, a to przecież fotografowie amatorzy!

Konkurs fotograficzny „Wodna przygoda” zainaugurowany został 22 marca, w Światowym Dniu Wody. Mógł w nim uczestniczyć każdy, kto mieszka w Dąbrowie Górniczej. Nadesłane prace konkursowe zaskakują zróżnicowaniem w podejściu do tematu, a także dojrzałością artystyczną.

Organizatorem Fotokonkursu były już po raz ósmy Dąbrowskie Wodociągi: – Staramy się skorzystać z każdej okazji, by promować tematykę dotyczącą wody, w myśl hasła, które nam przyświeca. „Łączy nas woda”: pracowników wodociągów, mieszkańców, żeglarzy. Bo w Dąbrowie Górniczej woda i przyroda zajmuje szczególne miejsce. – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów. I dodaje: – Robimy to w różnorodny sposób, poczynając od akcji promujących picie wody prosto z kranu, poprzez udział w regatach na Pogorii po konkurs fotograficzny, który z roku na rok prezentuje coraz wyższy poziom.

Zasady konkursu były niezwykle proste. Wystarczyło zrobić zdjęcie inspirowane wodą i umieścić  je na stronie internetowej Dąbrowskich Wodociągów. W tym roku zgłoszonych zostało ponad 100 fotografii. Spośród nich jury wyłoniło zwycięzców. W jego składzie znaleźli się:

  • Andrzej Malinowski – Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów
  • Katarzyna Łata-Wrona – Członek Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików,
  • Iwona Wilk – Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej,
  • Marcin Liberski – niezależny fotograf i nauczyciel fotografii,
  • Krzysztof Matuszyński – niezależny fotograf,

Prace były oceniane w dwóch kategoriach, najlepsza fotografia w ocenie jury i najlepsza fotografia w ocenie internautów. Nagrodzone zdjęcia pokazują, że do tegorocznego tematu można było podejść w bardzo różnorodny sposób. – Wśród fotografii znajdują się prace bardzo dynamiczne, jak choćby zdjęcie, które zajęło trzecie miejsce pt. „Śmichy chichy”, ale też utrzymane w bardziej poetyckim klimacie, jak wyróżniona fotografia pt. „wodna przygoda”. Większość nadesłanych prac prezentuje bardzo wysoki poziom, mimo, że wykonywali je fotografowie – amatorzy – mówi Krzysztof Matuszyński, członek jury.

 

Pierwsze miejsce w ocenie jury zajęła praca „Połów”. – Zupełnie się nie spodziewałam, że zdobędę pierwszą nagrodę – mówi Aleksandra Flasza, zwycięzca konkursu. – Patrząc na inne konkursowe zdjęcia miałam wśród nich swoich faworytów. Między innymi fotografie pod nazwą „W swoim żywiole” i „wodna przygoda”. I rzeczywiście zostały one nagrodzone lub wyróżnione. Moje zdjęcie powstało w Chorwacji. Ten chłopczyk na zdjęciu to syn właścicieli campingu, na którym mieszkaliśmy. Często chodził po ośrodku z wiaderkiem wypełnionym różnymi dziecięcymi sprzętami. Udało mi się go uchwycić, gdy przygotowywał się do połowów. Bardzo się cieszę z wygranej, a jednocześnie mam zamiar powtórzyć ten sukces za rok. Już teraz podchodzę do robienia zdjęć właśnie pod kątem kolejnego konkursu – opowiada, nie kryjąc emocji, Aleksandra Flasza.

Trzecie miejsce zdobyła fotografia „Śmichy chichy” Marcina Wróblewskiego. – To zdjęcie zostało zrobione przypadkowo na Jeziorze Żywieckim. Ale jest ono bardzo dynamiczne i ma fajną kompozycję, dlatego wysłałem je na konkurs. Fotografią zajmuję się hobbystycznie, lubię w ten sposób uwieczniać chwile, które spędzam razem z moją żoną i córką – mówi Marcin Wróblewski.

Zwycięska fotografia została nagrodzona kwotą 2000 zł. Za drugie miejsce autor zdjęcia otrzymał 1 500 zł, a za trzecie 1 000 zł. Przyznane też zostały trzy wyróżnienia oraz nagroda internautów. Łączna pula nagród to ponad 6 tys. złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.