Dmuchamy na zimne, czyli jak zabezpieczyć się przed brakiem wody w kranie.

Przed nami zima i mrozy. By nie być zaskoczonym nagłym brakiem wody, wtedy gdy jest nam ona najbardziej potrzebna, warto pamiętać o zabezpieczeniu instalacji wodociągowej. Nie jest to skomplikowane, dlatego możemy zrobić to sami.

Dwa lata temu, podczas ostatniej naprawdę mroźnej zimy w całej Polsce na potęgę zamarzały instalacje wodociągowe. Dąbrowskie Wodociągi interweniowały wtedy w kilkuset takich przypadkach. Najczęstszym powodem było niezabezpieczenie instalacji wewnątrz budynków, wodomierza lub przyłącza wodociągowego. Niestety brak wody to nie jedyny problem. Zamarzniętą instalację i wodomierze trzeba najczęściej wymienić, a za wodę, która wycieknie, choć niewykorzystaną, zapłacić. Zdarza się też tak, że gdy wreszcie mróz odpuści woda z powodu pękniętej rury zalewa piwnicę czy garaż.

Okazuje się, że niewiele trzeba by zapobiec tym przykrym sytuacjom. Co ważne, raz wykonane zabezpieczenie powinno spełniać swoje funkcje przez kilka lat.

Jak zabezpieczyć rury przed zamarznięciem?

To właśnie w piwnicach i garażach często zlokalizowane są wodomierze. To one, zazwyczaj odkryte, narażone są najbardziej na zamarznięcie. Czasem wystarczą uchylone drzwi dla kota w trakcie mroźnej nocy, niezamknięte okno, nieszczelna brama garażowa, by rano… nie było wody.

Dlatego dla prawidłowego działania instalacji przy ujemnych temperaturach należy zabezpieczyć rury materiałami izolacyjnymi takimi jak: wełna mineralna, otulina z pianki, maty słomiane lub stosować czasowe ich dogrzewanie. W przypadku, gdy wodomierz umieszczony jest w studni należy odpowiednio ocieplić jej strop. – Doskonale sprawdza się tutaj styropian lub wełna mineralna. Tego typu zabezpieczenie użytkownicy mogą zrobić sami. Wystarczy kupiona w sklepie budowlanym wełna mineralna, którą umieścimy w bawełnianym worku. Należy także zwrócić uwagę, aby studnia w okresie mrozów była dokładnie zamknięta – mówi Aleksandra Konderak, zastępca kierownika Działu Eksploatacji Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o.

Warto zamknąć dopływ wody do nieużywanych w okresie zimy instalacji w ogrodzie czy na działce. Pamiętajmy również, by przed kilkudniowym wyjazdem ustawić ogrzewanie na poziomie zapewniającym dodatnią temperaturę w pomieszczeniu, gdzie instalacja jest napełniona wodą.

A co gdy woda w rurach zamarznie?

Jeżeli jednak dojdzie do zamarznięcia instalacji wodociągowej powinniśmy ją ogrzać podnosząc temperaturę wewnątrz pomieszczeń używając suszarek czy dmuchaw elektrycznych. Zabronione jest polewanie rur i wodomierza gorącą wodą czy używanie palników acetylenowych, ponieważ grozi to zniszczeniem instalacji i urządzenia pomiarowego. Jeśli po kilku godzinach nic się nie zmieni, wtedy należy bezzwłocznie zgłosić ten fakt do pogotowia wodociągowego pod numerem 994 – wyjaśnia Aleksandra Konderak.

W Dąbrowskich Wodociągach do odmrażania rurociągów stosowane są dwie metody, w zależności od materiału z jakiego wykonane są przyłącza. W przypadku rur ze stali ocynkowanej używany jest agregat elektryczny, natomiast gdy są to rury z polietylenu wprowadza się do środka rury wodę pod ciśnieniem.

Problemów nie powinna sprawić instalacja kanalizacyjna. Większej średnicy rury nie zamarzną, chyba, że są niedrożne. Dlatego warto sprawdzić instalację zanim przyjdą naprawdę silne mrozy.

Informacja z Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.