Pod wspólnymi żaglami – polonijna młodzież z Ukrainy żeglowała w Dąbrowie Górniczej.

Najpierw trochę teorii, potem zajęcia praktyczne na żaglówkach, a na koniec szantowa zabawa – tak w skrócie wyglądała wizyta nad Pogorią 30-osobowej grupy polonijnej młodzieży z Równem na Ukrainie. To inicjatywa Dąbrowskich Wodociągów, które wraz z żeglarskim klubem „Fregata” zorganizowały w piątek 10 lipca dzień w marynistycznym klimacie dla naszych wschodnich sąsiadów. Całość odbywała się w ramach projektu „Sztuka mówi jednym językiem”, realizowanego przez Biuro ds. Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta oraz Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej.

Łączy nas woda

Grupa polonijnej młodzieży z Ukrainy przyjechała do Dąbrowy Górniczej w czwartek 9 lipca. Dziesięciodniowy program pobytu przewiduje przeplatanie się zajęć artystycznych ze sportowymi. I właśnie na sportowo włączyły się Dąbrowskie Wodociągi, które nawiązując do swojego hasła „Łączy nas woda” zorganizowały dzień z żaglami. – Rozpoczęliśmy punktualnie o 11:00 w ośrodku wypoczynkowym Wodnik przy Pogorii 1 w Dąbrowie Górniczej. Kurs obejmował naukę podstawowych manewrów żeglarskich, obsługę łodzi żaglowej, najważniejszych zagadnień teoretycznych oraz wiązania węzłów żeglarskich – tłumaczy Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o., a jednocześnie Komandor Klubu Sportów Wodnych Fregata.

019

Ukraińska przygoda na żaglach

30-osobową grupę dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat przeszkolili instruktorzy z Klubu Sportów Wodnych Fregata. – Szczególnie ciekawe były zajęcia z wiązania węzłów. Ale wszyscy czekali na część praktyczną, czyli pływanie na żaglówkach Omega. Dla większości był to pierwszy kontakt z łódkami. Na koniec odbyło się wspólne ognisko i szanty. Całość była bardzo dobrze zorganizowana, dzieci świetnie się bawiły – opowiada Olena Dodchuk, opiekunka grupy polonijnej młodzieży. – Program wizyty w Dąbrowie Górniczej jest intensywny.  Wcześniej przygotowywaliśmy specjalną 20-metrową tkaninę: na jednej części przedstawiliśmy swoje miasto, na drugiej Dąbrowę Górniczą. Tkanina będzie wykorzystana jako scenografia podczas wieńczącego wizytę przedstawienia „Express Polonia”- dodaje Dodchuk.

Wizyta polonijnej młodzieży z Równem odbywa się ramach w projektu „Sztuka mówi jednym językiem”, realizowanego przez Biuro ds. Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta oraz Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji. Jego celem jest integracja polonijnej młodzieży z rówieśnikami z Dąbrowy Górniczej. Wśród atrakcji zaplanowano m.in. udział w zajęciach artystycznych, w warsztatach i innych formach aktywności kulturalnej, młodzież spróbuje też dotrzeć do swoich polskich korzeni.

Projekt jest kontynuacją większego programu „Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki”, który również wspierają Dąbrowskie Wodociągi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.