Pod wspólnymi żaglami – polonijna młodzież z Ukrainy żeglowała w Dąbrowie Górniczej.

Najpierw trochę teorii, potem zajęcia praktyczne na żaglówkach, a na koniec szantowa zabawa – tak w skrócie wyglądała wizyta nad Pogorią 30-osobowej grupy polonijnej młodzieży z Równem na Ukrainie. To inicjatywa Dąbrowskich Wodociągów, które wraz z żeglarskim klubem „Fregata” zorganizowały w piątek 10 lipca dzień w marynistycznym klimacie dla naszych wschodnich sąsiadów. Całość odbywała się w ramach projektu „Sztuka mówi jednym językiem”, realizowanego przez Biuro ds. Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta oraz Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej.

Łączy nas woda

Grupa polonijnej młodzieży z Ukrainy przyjechała do Dąbrowy Górniczej w czwartek 9 lipca. Dziesięciodniowy program pobytu przewiduje przeplatanie się zajęć artystycznych ze sportowymi. I właśnie na sportowo włączyły się Dąbrowskie Wodociągi, które nawiązując do swojego hasła „Łączy nas woda” zorganizowały dzień z żaglami. – Rozpoczęliśmy punktualnie o 11:00 w ośrodku wypoczynkowym Wodnik przy Pogorii 1 w Dąbrowie Górniczej. Kurs obejmował naukę podstawowych manewrów żeglarskich, obsługę łodzi żaglowej, najważniejszych zagadnień teoretycznych oraz wiązania węzłów żeglarskich – tłumaczy Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o., a jednocześnie Komandor Klubu Sportów Wodnych Fregata.

019

Ukraińska przygoda na żaglach

30-osobową grupę dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat przeszkolili instruktorzy z Klubu Sportów Wodnych Fregata. – Szczególnie ciekawe były zajęcia z wiązania węzłów. Ale wszyscy czekali na część praktyczną, czyli pływanie na żaglówkach Omega. Dla większości był to pierwszy kontakt z łódkami. Na koniec odbyło się wspólne ognisko i szanty. Całość była bardzo dobrze zorganizowana, dzieci świetnie się bawiły – opowiada Olena Dodchuk, opiekunka grupy polonijnej młodzieży. – Program wizyty w Dąbrowie Górniczej jest intensywny.  Wcześniej przygotowywaliśmy specjalną 20-metrową tkaninę: na jednej części przedstawiliśmy swoje miasto, na drugiej Dąbrowę Górniczą. Tkanina będzie wykorzystana jako scenografia podczas wieńczącego wizytę przedstawienia „Express Polonia”- dodaje Dodchuk.

Wizyta polonijnej młodzieży z Równem odbywa się ramach w projektu „Sztuka mówi jednym językiem”, realizowanego przez Biuro ds. Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta oraz Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji. Jego celem jest integracja polonijnej młodzieży z rówieśnikami z Dąbrowy Górniczej. Wśród atrakcji zaplanowano m.in. udział w zajęciach artystycznych, w warsztatach i innych formach aktywności kulturalnej, młodzież spróbuje też dotrzeć do swoich polskich korzeni.

Projekt jest kontynuacją większego programu „Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki”, który również wspierają Dąbrowskie Wodociągi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.