Industriada zagości w Dąbrowie Górniczej!

W sobotę, 13-tego czerwca, dźwiękiem syreny alarmowej z gmachu Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, w Dąbrowie Górniczej rozpoczął się największy jednodniowy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwszy raz w historii Industriady było można udać się na wycieczkę do Oczyszczalni Ścieków „Centrum” w Dąbrowskich Wodociągach i zobaczyć walkę Maga z Władcą Ścieków.

Zajęcia przy innowacyjnej makiecie multimedialnej, prezentacja procesu oczyszczania ścieków za pomocą animowanego filmu przedstawiającego zmagania Maga z Władcą Ścieków, quiz wiedzy z nagrodami oraz zwiedzanie całego obiektu. M.in. na takie atrakcje mogły liczyć osoby, które w sobotę podążyły  szlakiem Industriady i przybyły na ul. Powstańców 13.

Co dzieje się z wodą, którą zużywamy w domu, jak oczyszczane są ścieki, po co na oczyszczalni piaskownica, dlaczego woda ze ścieków trafia do rzeki?

Zwiedzający zostali podzieleni na cztery grupy, a zbiórka nastąpiła na terenie Kopalni Ćwiczebnej Muzeum Miejskiego „Sztygarka” przy ul. Górniczej, które do Industriady zaprosiło Dąbrowskie Wodociągi. – Uczestnicy zapewniony  mieli przewóz do Oczyszczalni Ścieków „Centrum” i odwóz na miejsce zbiórki. Udział w całym wydarzeniu był oczywiście bezpłatny. Uczestnicy musieli mieć jednak ukończone 7 lat. W celu zachowania bezpieczeństwa, a wstęp tylko w obuwiu na płaskiej podeszwie – mówił Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o.

Miejsce z historią

W okresie międzywojennym sieć wodociągowa w centrum miasta powiązana była głównie z instalacjami Huty Bankowej, a pierwsza oczyszczalnia została wybudowana i oddana do eksploatacji w 1928 roku. Historia budowy nowoczesnego systemu wodociągowego
w Dąbrowie Górniczej i tym samym oddania do użytku oczyszczalni „Centrum” dotyczy lat sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie jest to najnowocześniejszy budynek w regionie. Spełnia on najwyższe ekologiczne normy europejskie i prawne w zakresie jakości ścieków, osadów oraz emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego. Obiekt zdobył dwa razy tytuł „Budowa Roku” (1997 r. i 2013 r.) oraz Śląską Wielką Nagrodę Budownictwa. – Jest nam niezmiernie miło, że Dąbrowskie Wodociągi, a tym samym Oczyszczalnia Ścieków „Centrum” znalazły się w rodzinie miejsc należących do Szlaku Zabytków Techniki i wszystkich tzw. „obiektów zaprzyjaźnionych”. Obiekt tym samym może pełnić nie tylko swoją docelową funkcję. Jest również doskonałym uzupełnieniem programu edukacyjnego prowadzonego przez Dąbrowskie Wodociągi – dodaje Andrzej Malinowski.

Głównym celem Industriady jest promowanie kultury przemysłowej jako wyróżniającego atrybutu regionu i atrakcyjnego sposobu na spędzanie wolnego czasu. Co roku organizatorzy uzupełniają program o nowe miejsca, nie zapominając o tych, które wciąż funkcjonują.

 Edukacja ekologiczna

Zaangażowanie w Industriadę to nie jedyne przedsięwzięcie proekologiczne i proedukacyjne realizowane przez Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. W marcu br. po raz szósty spółka była organizatorem Światowego Dnia Wody, w którym wzięło udział 28 placówek edukacyjnych, w tym blisko 3,5 tysiąca uczestników – dzieci, nauczycieli, ekologów. Natomiast w październiku 2014 roku w ramach odbywającej się w Dąbrowie Górniczej akcji edukacyjnej prawie tysiąc dzieci z ponad 50 klas trzecich szkół podstawowych zdobyło certyfikat „Młodego Ekologa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.