HYDROPREZENTACJE XXI – bądźmy przygotowani na kryzysy!

Forum dyskusyjne nad aktualnymi zagadnieniami gospodarki wodno-ściekowej, prelekcje ekspertów, naukowców i przedstawicieli branży oraz kompleksowe informacje w wymiarze technicznym, ekonomicznym, społecznym i prawnym. Właśnie tym charakteryzuje się ogólnopolskie sympozjum naukowo-techniczne HYDROPREZENTACJE, które od lat uważane jest za jedną
z najważniejszych konferencji wodociągowych w kraju. Tegoroczne HYDROPREZENTACJE odbyły się w dniach 14-16 marca w Krynicy Zdroju i po raz kolejny stały się platformą dyskusji na temat zagadnień związanych z branżą.

Sympozjum HYDROPREZENTACJE to cykliczna konferencja branży wodociągowej, która odbywa się niezmiennie od 1998 roku. Adresowana jest do projektantów, wykonawców, eksploratorów
i decydentów zajmujących się właśnie tą problematyką. Tegorocznym tematem przewodnim HYDROPREZENTACJI było „Zarządzanie kryzysowe w branży wodociągowej”. Sympozjum w nowej odsłonie pozwoliło przybliżyć wszystkim uczestnikom tematykę zarządzania kryzysowego jako jednego
z narzędzi zapobiegania sytuacjom nadzwyczajnym, które mogą się wydarzyć w sektorze wodno-kanalizacyjnym. – Myślę, że wszyscy spotykamy się z sytuacjami, które mogą prowadzić do kryzysu. Rozwiązaniem takiej sytuacji są pewne działania i procedury, które musimy uruchomić – tymi słowami otworzył tegoroczną konferencję Prezes Dąbrowskich Wodociągów Andrzej Malinowski.

KONKRETNE PRZYPADKI – KONKRETNE ROZWIĄZANIA

O tym jak ważne jak posiadanie procedur i jakie są zalety dobrego przygotowania do kryzysu mówił podczas sympozjum Marek Przytulski z Dąbrowskich Wodociągów. Przykładem skutecznych działań posłużył się także Mirosław Kąkol z PEWIK Gdynia, który omówił rozwiązania służące wyeliminowaniu uciążliwości odorowej systemów kanalizacyjnych w mieście. Prezes Katowickich Wodociągów – Stanisław Krusz opisał wyjątkowy przypadek kryzysu w postaci skażenia wody w jednym z górnośląskich szpitali.  Dzięki bardzo dobrej współpracy między szpitalem i wodociągami, wprowadzeniu wspólnego planu kryzysowego i jego konsekwentnej realizacji sytuacja została opanowana i szpital powrócił do normalnego funkcjonowania. Podczas konferencji nie zabrakło jednak tematów ściśle powiązanych z funkcjonowaniem zakładów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków w sytuacjach nadzwyczajnych. Witold Sumisławski, ekspert ds. gospodarki wodnej przedstawił wnioski wynikające z minionych powodzi, które miały miejsce w Polsce. Sytuacje te pozwoliły na wypracowanie strategii działania i przetestowanie wdrożonych procedur w kolejnych sytuacjach kryzysowych. Jak zarządzać w sytuacji kryzysowej? Jak komunikować się z mediami i po co wodociągom rzecznik prasowy? Na te pytania odpowiedzieli eksperci z zakresu zarządzania kryzysowego, m.in. Maciej Karczyński, były rzecznik ABW, Sebastian Chachołek – Prezes Grupy PRC oraz Izabella Laskowska, ekspert ds. komunikacji kryzysowej.

Podczas panelu dyskusyjnego Andrzej Malinowski zwrócił uwagę, że tak jak dla sprawnego działania w sytuacji kryzysowej niezbędna jest księga zarządzania kryzysowego i wcześniejsze zbudowanie kapitału społecznego tak dla ograniczenia wystąpienia kryzysu konieczne jest wdrożenie w firmach wodociągowych zarządzania ryzykiem jako elementu zarządzania strategicznego.

NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA DLA BRANŻY

Poruszane zagadnienia dotyczyły również działania pompowni, sieci przewodów magistralnych, rozdzielczych, przyłączy wodociągowych, instalacji wewnętrznych, sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz szeroko rozumianej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Uczestnicy HYDROPREZENTACJI mieli okazję uzyskać informacje na temat produktów oraz rozwiązań
i technologii oferowanych przez partnerów konferencji –  firmy Jafar, Saint-Gobain PAM, Złote Runo
i Amiblu. Tomasz Fusek, Dyrektor Zarządzający w Saint-Gobain PAM omówił inteligentne rury sygnalizujące wycieki – system SMARTPIPE. Innowacyjne rozwiązania w hydrantach zewnętrznych i ich wpływ na minimalizację strat wody pitnej przedstawił Michał Setlak z firmy JAFAR. Natomiast o tym jak ważne jest bezpieczeństwo zapewnienia dostawy wody mówił Adam Włodarczyk ze Złotego Runa. Marek Mathea z Amiblu omówił kryzysy związane z deszczami nawalnymi. Firma dysponuje nietypowymi zbiornikami z rur GRP stosowanymi w sieciach kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej.

Wydarzenie zgromadziło najważniejszych przedstawicieli branży i ekspertów, którzy podzielili się
z zaproszonymi gośćmi wiedzą, doświadczeniem oraz nowościami technologicznymi. Współpraca firm i wodociągów, korzystających z dostępnych na rynku zastosowań daje doskonałe efekty.

21 LAT HISTORII

Tradycyjnie, jednym z punktów sympozjum jest spotkanie z gościem specjalnym. W tegorocznej edycji udział wziął Kamil Durczok – dziennikarz radiowy i telewizyjny, który opowiedział o swojej drodze na dziennikarski szczyt i cenie jaką musiał za to zapłacić. Uczestnicy mieli okazję również zdobyć dedykację od autora na swoim egzemplarzu książki.

Organizatorem sympozjum jest Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego oraz Śląska Rada Naczelnej Organizacji Technicznej FSNT w Katowicach. Wydarzenie odbywa się pod patronatem branżowym Katowickich Wodociągów S.A. i Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o. Partnerem merytorycznym jest natomiast Instytut Inżynierii Wody i Ścieków Zakład Wodociągów i Kanalizacji Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Partnerami wydarzenia są: Fabryka Armatur JAFAR S.A., Saint-Gobain PAM, Amiblu i Złote Runo.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej http://hydroprezentacje.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.