150 lat wodociągów w Poznaniu.

Aquanet

 

Aquanet to firma z ogromną tradycją, która swoimi początkami sięga XIII wieku, kiedy to książę Przemysł zezwolił na przeprowadzenie pierwszego wodociągu. Wówczas była to zaledwie namiastka tego, co wybudowano później i co nazwano siecią wodociągową. W tym czasie zapewne nikt nie brał pod uwagę faktu, że prowadzona przez następców Przemysła rozbudowa systemu wodociągowego, rozwinie się na tyle, że w celu kontynuacji dzieła, zostanie w przyszłości stworzona specjalna instytucja. Pasjonatów tego tematu było wielu. Wśród nich na uwagę zasługuje Edward Raczyński, który przez wiele lat swojego życia nie szczędził starań i środków, by zrealizować wizję stworzenia wodociągów. Po jego śmierci Dokładnie 29 marca 1865 roku Rada Miejska Poznania zdecydowała o budowie w mieście wodociągów.Radni przeznaczyli na ten cel 160 tys. talarów. Budowa wodociągów trwała rok. Za ich projekt odpowiadał budowniczy gazowni, pracujący w Berlinie. Anglik, inżynier John Moore. Stacja wodociągowa powstała na terenie gazowni przy ul. Grobla 10. I aż do końca XIX wieku gazownia i wodociągi działały wspólnie pod nazwą „Zakład Gazowni i Wodociągów”.

Nazwa „Aquanet” pojawiła się dopiero w 2003 roku, kiedy zastąpiła dotychczasowe Poznańskie Wodociągi i Kanalizację. Dzisiaj Aquanet odbiera ścieki i dostarcza wodę ponad pół milionowi poznaniaków.

Wizytówką tegorocznego jubileuszu Aquanetu zostały poznańskie koziołki –  jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Poznania. Według poznańskiej legendy w 1551 roku dwa koziołki uciekły spod kucharskiego noża wprost nad zegar ratuszowej wieży.

W niedzielę 29 marca na płycie Starego Rynku stanęło kilkadziesiąt kolorowych koziołków. Były kozły z herbem Poznania, kozły czarno-białe, kozły różowe, kozły w niebieskie fale. I kozły z sentencjami jak z prozy Paulo Coelho: „Wtedy się wodę szanuje, gdy w studni jej brakuje”, „Nic nie stoi w miejscu, ani ludzie, ani woda, ani czas”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.