W trzy lata powstała całkowicie nowa sieć

Zakończyła się wymiana wodociągu w rejonie ulicy Towarowej. Tym samym dobiegła końca, trwająca od ponad trzech lat modernizacja sieci wod-kan na całym osiedlu Podłęże II. Osiedle to, może pochwalić się nowoczesnym i szczelnym układem, który obecnie zaopatruje mieszkańców w wodę pitną.  

O częstotliwości usuwania usterek i awarii na Podłężu mówiło się sporo. Wybudowana w latach 70, a następnie przekazana na stan spółce wodociągowej sieć, często dawała się we znaki służbą technicznym MPWiK, a także samym mieszkańców, powodując w ich domach czasowe przerwy w dostawie wody. Przyszedł czas na zmiany. Obecnie metalowe, pełne korozji i kamienia rurociągi zostały zastąpione nowymi, elastycznymi i bardziej odpornymi na warunki zewnętrzne rurami PE.

Cała inwestycja została podzielona na etapy. Najpierw wymianie poddano sieć magistralną, a następnie sieć biegnąca wewnątrz osiedla. W ten sposób przez okres trzech lat na Podłężu, udało się wymienić blisko 7 000 metrów wodociągu. Wartość wszystkich inwestycji wyniosła ponad 2 300 tys. złwyjaśnia Prezes Zarządu MPWiK Józef Natonek.  

Pierwsze zadanie rozpoczęło się w 2011 roku. Wtedy to magistrala wodociągowa, biegnąca od stacji paliw przez park, została poddana gruntownej modernizacji na odcinku o długości 600 metrów. Nowoczesne rury PE zastąpiły dotychczasowe mocno już wyeksploatowane rury stalowe. Koszt 349 tys. zł.

W 2012 prace obejmowały wymianę odcinka wodociągowego wewnątrz osiedla o długości 1000 metrów. Dziesięć budynków przy ul. Wilczej i al. Piłsudskiego zyskało nową sieć wraz z przyłączami. Koszt inwestycji wyniósł wtedy 450 tys. zł. Dzięki tym działaniom sieć „po stronie poczty” została wymieniona w całości.

Jeszcze w tym samym roku ruszyła wymiana rur w ulicy Towarowej: od skrzyżowania ulicy Wilczej z Al. Piłsudskiego, aż do skrzyżowania Towarowej z Mostową. Łącznie zbudowano 700 metrów nowej sieci magistralnej oraz 300 metrów nowych przyłączy. Wartość zadania przekroczyła 500 tys. zł.

W czerwcu 2013 roku, ruszyła kolejna przebudowa i wymiana wodociągu w ulicy Towarowej, Wilczej, a także w ulicy Fredry i Brodzińskiego. Inwestycja, z racji na sprzyjające warunki pogodowe, zakończyła się w lutym 2014. Kosztowała ponad 1 mln zł.

Jednak na tym działania MPWiK, co do Podłęża się nie kończą. W roku 2014 wodociągi planują przystąpić do wymiany kanalizacji sanitarnej na ulicy Wilczej oraz Towarowej. Inwestycja została już uwzględniona w planie inwestycyjnym spółki na rok 2014.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.