Znamy zwycięzców konkursu fotograficznego Dąbrowskich Wodociągów.

Burza, żywioł, spokój i energia, bryza i zabawa, a może mgła, cisza, lazur i błękit? Każdego z tegorocznych laureatów woda zainspirowała w inny sposób. „Różne oblicza wody” – to nie tylko nazwa konkursu fotograficznego organizowanego przez Dąbrowskie Wodociągi, ale też interpretacja przez jego uczestników  jednego z podstawowych ziemskich żywiołów. W tegorocznej  VI edycji konkursu pula nagród wynosiła ponad 6 tys. zł. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 2 tys. zł otrzymał Jan Wątrobiński za pracę „Wodne żywioły”.

Konkurs fotograficzny „Różne oblicza wody” wystartował 22 marca, dokładnie w Światowym Dniu Wody. Wziąć w nim mogli udział mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. Jak co roku tematem przewodnim była woda. Można było przedstawić swoją interpretację wodnego żywiołu: jego piękno, dynamikę, siłę i energię, jak i spokój i odpoczynek.

– Celem konkursu jest zainteresowanie mieszkańców Dąbrowy Górniczej tematem wody jako największego bogactwa natury, i ukazanie jej w sposób ciekawy i oryginalny. Nie mniej ważne jest zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas przyrody, a tą Dąbrowa Górnicza ma wyjątkową. To miasto zielone, pełne błękitnej wody. Na jej terenie znajduje się wyjątkowe w skali regionu Pojezierze Dąbrowskie, a bardzo duża część miasta to tereny rekreacyjne – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o.

– Jestem żeglarzem, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej i zawsze gdy wypływam biorę ze sobą aparat. Zdjęcie przedstawia piękną, ale niebezpieczną, wręcz straszną, nadciągającą chmurę. Gdy my żeglarze widzimy coś takiego, czujemy jak maluczcy i słabi jesteśmy w obliczu nieposkromionego żywiołu przyrody, jakim jest woda.  Zrzuciliśmy żagle i czekaliśmy co przyniesie natura, nie warto z nią walczyć. W żeglarstwie nauczyłem się pokory i szacunku do wody – mówi Jan Wątrobiński, amator i pasjonat fotografii, którego zdjęcie wygrało konkurs.

Na konkurs nadesłano blisko 150 zdjęć. Łączna pula nagród w konkursie „Różne oblicza wody” wyniosła ponad 6 tys. złotych. Przyznano 3 nagrody główne i 3 wyróżnienia. Swoją nagrodę przyznali też internauci poprzez głosowanie. Galerię wszystkich nadesłanych na konkurs prac można zobaczyć na stronie internetowej www.fotokonkurs2015.dabrowskie-wodociagi.pl

W tym roku w jury konkursu zasiedli: Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o., Iwona Wilk, Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Krzysztof Szewczyk, fotograf niezależny (jego zdjęcia były publikowane w „Polityce”, „Dzienniku”, „Przekroju”, „Wprost”. Został nagrodzony w konkursach fotografii prasowej Newsreportaż (2007), BZ WBK PRESS FOTO (2005), Marcin Liberski, Prezes Stowarzyszenia Fotograficznego Pozytyw oraz założyciel Szkoły Fotografii Pozytyw, Katarzyna Łata-Wrona, Prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, jurorka konkursów fotograficznych i autorka wystaw na całym świecie.

Edukacja ekologiczna

Konkurs „Różne oblicza wody” to nie jedyne przedsięwzięcie proekologiczne i proedukacyjne realizowane przez Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. W marcu br. po raz szósty spółka była organizatorem Światowego Dnia Wody, w którym wzięło udział 28 placówek edukacyjnych, w tym blisko 3,5 tysiąca uczestników – dzieci, nauczycieli, ekologów. W tym roku przy szkole i przedszkolu w Dąbrowie Górniczej zainstalowane zostały też dwa wesołe hydranty „Uczeń” i „Pinokio”, które nie tylko przykuwają uwagę, ale przede wszystkim stają się inspiracją do nauki bezpiecznego zachowania podczas pożaru. Natomiast w październiku 2014 roku w ramach odbywającej się w Dąbrowie Górniczej akcji edukacyjnej prawie tysiąc dzieci z ponad 50 klas trzecich szkół podstawowych odwiedziło siedzibę Dąbrowskich Wodociągów, by zdobyć certyfikat „Młodego Ekologa”.

Dąbrowskie Wodociągi rozpoczęły także akcję „Piję wodę z kranu” w ramach, której przekonują mieszkańców, że dąbrowska woda jest bardzo dobrej jakości i nadaje się do picia bez przegotowania.  O tym, że jest ona smaczna przekonać się można było podczas VIII Dąbrowskiego Półmaratonu. Po raz pierwszy w historii biegu zawodnicy zamiast wody butelkowanej do picia otrzymali wodę z Dąbrowskich Wodociągów. Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – do spółki zaczęły zgłaszać się placówki szkolne, które w ramach organizacji swoich wydarzeń, poprzez zainstalowane przez Dąbrowskie Wodociągi dystrybutory, również przekonują do picia wody z kranu.

Poniżej znajduje się lista zwycięzców konkursu fotograficznego „Różne oblicza wody” w roku 2015.

 

Nagroda

Imię i nazwisko

Tytuł zdjęcia


NAGRODY

I miejsce

2 000,00 zł

Jan Wątrobiński

Wodne żywioły

II miejsce

1 500,00 zł

Katarzyna Szymczyk

We mgle

III miejsce

1 000,00 zł

Honorata Wójcik

Lazur i błękit

WYRÓŻNIENIA

I Wyróżnienie

600,00 zł

Marcin Lipski

Wodny odrzut

II Wyróżnienie

500,00 zł

Dagmara Krawczyk – Kostecka

Spokój

III Wyróżnienie

400,00 zł

Miłosz Boruszewski

Wykrzykn!k

NAGRODA INTERNAUTÓW

Nagroda internautów

Magdalena Sapińska

Woda – potrzeba życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.