XXII Konferencja Rady Krajowej Duszpasterstwa Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Polsce

Już po raz drugi Rada Krajowa Duszpasterstwa Pracowników Wodociągów, Kanalizacji i Ochrony Środowiska w Polsce spotkała się w Nowym Sączu. Pierwszy raz przed 10 laty, kiedy to Sądeckie Wodociągi skończyły 90 lat. Tym razem nasza Konferencja odbyła się w trakcie trwania 100- lecia Sądeckich Wodociągów. Aby uświetnić ten wyjątkowy jubileusz Sądeckie Wodociągi w tym roku organizują XXII Ogólnopolską Pielgrzymkę naszego środowiska do Jasnogórskiej Pani.

Całej konferencji patronował błogosławiony Jan Paweł II. W  miejscu, gdzie historię można dotknąć własną dłonią, gdzie czuje się obecność największego z Polaków, mogliśmy tam być razem i się  modlić. Przebywanie w tym miejscu pozwoliło nam dotknąć ducha czasu, który  tam cały czas jest.

 

Konferencja odbyła się w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu. Przywitał nas i głos zabrał jako pierwszy Prezes Zarządu Sądeckich Wodociągów Janusz Adamek, który przedstawił historię projektu „ Modernizacja i rozbudowa systemu gospodarki wodno-ściekowej Miasta Nowego Sącza z przyległymi terenami gmin sąsiednich”.

Następnie dr Krzysztof Głuc -Wiceprezes Zarządu wygłosił referat pt. „ Sprawa polska w kontekście dokumentu  – Krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych”

Jako trzeci zabrał głos dr Tadeusz Rzepecki – Prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie i omówił „ Aktualne problemy branży wodociągowej wynikające z KPOŚK

Na zakończenie pierwszego dnia obchodzący 26 rocznicę kapłaństwa ks. Andrzej Liszka mówił nam jak „Żyć prawdą w miłości”

W tym dniu gratulacje i życzenia otrzymał też ks. Alfred Butwiłowski ze Świętej Wody , Duszpasterz środowiska rejonu Białegostoku obchodzący 30 rocznicę święceń kapłańskich, a Prezes Tarnobrzeskich Wodociągów Antoni Sikoń przekazał zapisaną i nową Kronikę Ogólnopolskiej Pielgrzymki na ręce Prezesa Janusza Adamka.

Następnego dnia po mszy św. w Bazylice św. Małgorzaty, której przewodniczył ks. infułat Władysław Kostrzewa oraz duszpasterze środowiskowi przybyli na konferencję  na czele z ks. Grzegorzem Krząkałą Krajowym Duszpasterzem, udaliśmy się do Ratusza na spotkanie z Prezydentem Miasta, gdzie  zapoznaliśmy się z historią Nowego Sącza i Sądeckich Wodociągów.

Po południu gospodarze konferencji zorganizowali nam spływ Dunajcem.  Tam można było podziwiać piękno Ziemi Sądeckiej nieludzką ręką stworzone. Na zakończenie drugiego dnia zwiedziliśmy muzeum papieskie umieszczone pod jedynym istniejącym oryginalnym ołtarzem papieskim.

W ostatnim dniu po mszy św. w klasztorze sióstr Klarysek w Starym Sączu i zapoznaniu się z historią klasztoru wysłuchaliśmy Krajowego Duszpasterza ks. Grzegorza Krząkałę, który przedstawił  nam wyzwania dla katolika, płynące z dojrzałego przeżywania sytuacji społeczno-politycznej w Polsce w oparciu o dokument Episkopatu Polski „ W trosce o dobro wspólne” . Następnie Przewodniczący Rady Krajowej Ryszard Wałach nawiązując do słów bł. Jana Pawła II „Nie lękajcie się miłości, która stawia człowiekowi wymagania” przypomniał cele jakie ma nasze duszpasterstwo i podsumował działania naszej Rady Krajowej w ostatnim czasie.

W imieniu gospodarzy spotkania pożegnał nas dr Krzysztof Głuc i pani Wanda Kuźma a na drogę powrotną błogosławił ks. Grzegorz Krząkała.

Długo będziemy przeżywać i wspominać pobyt w tym jakże urokliwym i magicznym miejscu, w którym mogliśmy przebywać dzięki wspaniałemu przyjęciu i ogromnemu trudowi jaki włożyli Organizatorzy w przygotowanie tego seminarium. Za co wszyscy z serca dziękujemy.

Więcej zdjęć na : https://picasaweb.google.com/109433306037809959489/SeminariumStarySacz?authuser=0&authkey=Gv1sRgCKXQr737peioqQE&feat=directlink

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.