Wielkopostny dzień skupienia w Radzionkowie.

19 marca 2015 dzięki gościnności ZGK Radzionków z Dyrektorem Stefanem Bijakiem,  członkowie Rady Krajowej naszego duszpasterstwa zawodowego z rejonu Śląska spotkali się w kościele p.w. św. Wojciecha w Radzionkowie. Mszy Świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Krajowy Duszpasterz naszego środowiska zawodowego ks. Grzegorz Krząkała. Po Mszy zrobiliśmy wspólne zdjęcie przed wejściem do świątyni i udaliśmy się do nowo otwartego Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, gdzie Burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor opowiedział nam o historii powstawania muzeum. Następnie mieliśmy okazję wysłuchać krótkiego występu zespołu „Mały Śląsk” by następnie przejść do części wystawowej.

Zebrane na małej powierzchni eksponaty w połączeniu z nowoczesną techniką i obrazami multimedialnymi z relacjami świadków oraz skala tej zbrodni zrobiły ogromne wrażenie i na długo pozostanie w naszej pamięci. Pamięć o tych wydarzeniach to nasz obowiązek, bo tylko tak dzisiaj możemy oddać szacunek i hołd tym wszystkim, których dotknęła ta zbrodnia. Zbrodnia na ludziach,  którym udało się przeżyć  wojnę a nie udało się przeżyć wyzwolenia przez Armię Czerwoną…

Zapraszamy na stronę muzeumhttp://www.deportacje45.pl/tag/deportacje-do-zsrr/

One thought on “Wielkopostny dzień skupienia w Radzionkowie.

  1. Ola Kansy

    Niesłychanie sugestywna ekspozycja…. warto i nawet koniecznie trzeba tam być. Robi ogromne wrażenie tym bardziej, że ta okrutna- przemilczana prawda nadal z trudem przebija się do świadomości Polaków.
    Dziękuję za piękne, bo jakże ubogacające duchowo spotkanie. Jak zwykle słowo skierowane do nas przez naszego Duszpasterza – Ks. Grzegorza – znowu skłania do refleksji i weryfikacji własnej postawy wobec woli Pana Boga. Serdeczne Bóg zapłać za wszelki włożony trud i starania, byśmy mogli tak owocne przeżyć ten czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.