XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska do św. Józefa w Kaliszu i MB Licheńskiej w Licheniu.

10 maja już po raz czternasty przybyliśmy do św. Józefa w Kaliszu. O godzinie 12.00 rozpoczęła się Msza Święta której przewodniczył  Pasterz Diecezji Kaliskiej , Biskup Stanisław Napierała. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli: Duszpasterz Krajowy ks. Grzegorz Krząkała, Ks. Paweł Oskwarek z Legnicy oraz Kustosz Sanktuarium św. Józefa, Ks. Prałat Jacek Plota, który wygłosił słowa powitania.

W homilii Ksiądz Biskup postawił pytanie: Jak odczytać waszą pielgrzymkę, po co przybyliście ? Czy po to, żeby urządzić sobie jakąś rekreację, spotkać się, odpocząć, zobaczyć trochę pięknego świata teraz na wiosnę? I zaraz odpowiedział: Chyba też. Ale jestem głęboko przekonany, że jest w was jakieś przynaglenie, może nieuświadomione nawet, ale rzeczywiste, przynaglenie, które jest z wiary. Przychodzicie tu kolejny raz w poczuciu odpowiedzialności. Tak odczytuję ten najgłębszy sens waszej pielgrzymki.

Macie świadomość kogo reprezentujecie. A reprezentujecie ludzi, przedsiębiorstwa, instytucje, jak wspomniałem na początku Mszy Świętej. Ludzie ci zajmują się sprawami, bez których nie mogłoby istnieć właściwie życie ani ludzi, ani miast, osiedli, wiosek. To zajęcie, które jest wam właściwe, ono jest zwyczajne. Wszyscy się do niego przyzwyczaili i wprost niezauważalne, dopóki ono prawidłowo funkcjonuje. Ale niech gdzieś coś pęknie, niech będzie jakaś luka, od razu to wprost krzyczy na danym miejscu i podrywa wszystkich, bo nawet przez kilka dni nie można z tym żyć. Więc sprawa jest ogromnie ważna dla życia, kraju, dla życia obywateli, dla miast, wiosek, osiedli.

W przygotowanie liturgii słowa i liturgii eucharystycznej czynnie włączyli się sami pielgrzymi. W darach ofiarnych złożyli między innymi ornat maryjny, naczynia liturgiczne, stułę ręcznie haftowaną oraz chleb.

Przed zakończeniem Eucharystii Ksiądz Biskup zawierzył pracowników naszego środowiska świętemu Józefowi w Kaplicy Cudownego Obrazu. Na zakończenie Duszpasterz Krajowy ks. Grzegorz Krząkała, dziękując Księdzu Biskupowi za przewodniczenie Mszy Świętej, powiedział: Bogu niech będą dzięki za dar tegorocznego pielgrzymowania do św. Józefa, gdzie co roku uczymy się, jak zwykłe nasze życie, obowiązki, troski, odczytywać tak, jak On to potrafi czynić, jako służenie Bogu i człowiekowi. Niech wszystko, co czynimy, będzie naznaczone świadomością, że jeżeli Bóg z nami, któż przeciw nam.

Biskup Kaliski zaprosił wszystkich za rok na Jubileuszową XV Pielgrzymkę.

Pełny tekst homilii oraz galeria zdjęć na : http://www.swietyjozef.kalisz.pl/?dzial=Aktualnosci&id=307

11 maja stanęliśmy u stóp Matki Bożej Licheńskiej.

Tradycyjnie o godzinie 9.00 rozpoczęło się zwiedzanie Sanktuarium. O godzinie 11.00 w Kaplicy Trójcy Świętej wzięliśmy udział w Godzinie Różańcowej, którą prowadził Krajowy Duszpasterz ks. Grzegorz Krząkała.

Głównym punktem naszej wizyty była Eucharystia o godzinie 12.00 w nawie głównej bazyliki.

W imieniu Księży Marianów powitał nas oraz wspomniał śp. Stanisława Wieczorka,  Ks. Wojciech Sokołowski MIC V-ce przełożony Domu Zakonnego, który sprawował mszę  w intencji pielgrzymów, ofiarodawców, dobroczyńców i parafian.

Ks. Grzegorz Krząkała  sprawował mszę w intencji wszystkich uczestników pielgrzymki oraz ich rodzin. Wygłosił również homilię, a na zakończenie dokonał zawierzenia wszystkich uczestników pielgrzymki Matce Bożej Licheńskiej.

Ostatnim punktem naszego pobytu było pamiątkowe zdjęcie uczestników na schodach bazyliki.

Zdjęcia Robert Adamczyk – Biuro Prasowe Sanktuarium MB Licheńskiej

W tegorocznej pielgrzymce brali udział przedstawiciele z :

Wodociągów Legnickich, Katowickich, Tarnowskich Gór, Kielc, Zabrza, Rybnika, Żor, Chorzowa, Lublina, Bielska Białej, Krakowa, Rzeszowa, GPW w Katowicach oraz po raz pierwszy z Tarnobrzega i Szprotawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.