Bp Edward Janiak biskupem kaliskim

Biskup Edward Janiak, 59-letni biskup pomocniczy diecezji wrocławskiej, został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem kaliskim. Zastąpił on na tym stanowisku bp. Stanisława Napierałę, który w związku z ukończeniem 75. roku życia odchodzi na emeryturę.

***

Biskup Edward Janiak, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, mianowany  przez papieża Benedykta XVI biskupem kaliskim, ma 59 lat. Jest doktorem teologii moralnej.
Urodził się 14 sierpnia 1952 r. w Malczycach na Dolnym Śląsku, do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1979 r. we Wrocławiu.

Jest absolwentem Technikum Przemysłu Leśnego w Sobieszowie, magisterium i licencjat uzyskał na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu, obronił doktorat z teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza „Angelicum” w Rzymie.

Nominację biskupią otrzymał 26 października 1996 r., a sakrę przyjął 30 listopada 1996 r.
Jego dewizą biskupią są słowa: „Oportet servire” (Trzeba, abym służył). Wcześniej, przez siedem lat był m.in. dyrektorem archidiecezjalnej Caritas.

Bp Edward Janiak jest członkiem Międzynarodowej Komisji Katolickiej ds. Migracji, członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych, Przewodniczącym Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP, Delegatem KEP ds. Imigracji, Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska. Jest także członkiem Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą i prepozytem Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.