Przyszła zima. Pamiętaj o zabezpieczeniu wody.

MPWiK przypomina o zabezpieczeniu instalacji wod–kan przed mrozem. Ochrona wodomierzy i przyłączy przed niskimi temperaturami nie jest trudna, ani kosztowana,
a dzięki prostym działaniom możemy uniknąć kłopotliwych sytuacji.

 Poświęcenie niewielkiej ilości czasu, użycie odpowiednich materiałów, które często zalegają nam bez wykorzystania w domu, pozwala zapobiec zamarznięciom na  sieci.

Wodomierze często znajdują się w nieogrzewanych pomieszczeniach. Brak właściwego zabezpieczenia może skutkować zamarznięciem wody na przyłączu, „rozsadzeniem” wodomierza przez lód, a w efekcie wyciekiem wody – tłumaczy rzecznik MPWiK Sławomir Grucel i dodaje, że takie zdarzenia mogą powodować także kilkudniowe przerwy w dostawie wody do budynku.

Dlatego w okresie zimowym, dobrze jest podnieść temperaturę pomieszczeń, w których zamontowane są liczniki. Dopilnować by okna w piwnicach były prawidłowo zamknięte.

Zaizolować wszelkie szczeliny przed napływem zimnego powietrza. Natomiast same wodomierze wystarczy owinąć ciepłymi tkaninami, a do ochrony rur, wykorzystać coraz częściej spotykane w sklepach z materiałami budowlanymi, osłonki wykonane z pianki poliuretanowej. W budynkach, które nie są zamieszkałe w okresie zimowym, należy spuścić wodę z całej instalacji.

Jeżeli już niestety dojdzie do zamarznięcia wody na wodomierzu (tzn. dojdzie do jego uszkodzenia skutkującego utratą szczelności i wyciekami wody), całe zdarzenie należy bezzwłocznie zgłosić do wodociągów. Zgłoszenia przyjmowane są pod bezpłatnym numerem telefonu 994. Wówczas MPWiK dokona wymiany wodomierza. Jednak może się to okazać usługą odpłatną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.