Nowe życie w Chrystusie

8- 9 października 2016 r. XXVI Ogólnopolska Pielgrzymka  Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przybyła na Jasną Górę pod hasłem „ Nowe życie w Chrystusie „Przybyło ok. 3000 pielgrzymów z ponad 50 firm z 24 sztandarami.

W tym roku głównym organizatorem  było Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żorach.

Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy o godzinie 14.00 w Sali o. Kordeckiego odśpiewaniem hymnu naszego duszpasterstwa zawodowego. Następnie słowa powitania wygłosił podprzeor o. Mieczysław Polak a następnie Prezes Izby Gospodarczej Dorota Jakuta , Prezes PWiK Żory Michał Pieczonka oraz Krajowy Duszpasterz ks. Grzegorz Krząkała. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. Dziekan Stanisław Gańcorz. Po części oficjalnej mogliśmy zobaczyć i posłuchać zespołu Carrantuohill wykonujący muzykę opartą na celtyckich korzeniach z wokalistką Anią Buczkowską.

Po części artystycznej udaliśmy się na Drogę Różańcową, by rozważać Tajemnice Światła, które wraz z rozważaniami Drogi Krzyżowej przygotował ks. Stanisław Gańcorz.

Podczas naszego pobytu na Jasnej Górze słuchaliśmy śpiewu muzycznej  grupy NOVARE działającej przy parafii Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.

Następnym punktem była Msza św. w Kaplicy św. Obrazu pod przewodnictwem ks. infułata Jerzego Bryły z Krakowa. Z kaplicy udaliśmy się z zapalonymi świecami na Wały Jasnogórskie na Drogę Krzyżową, by zakończyć pierwszy dzień modlitwy Apelem Jasnogórskim poprowadzonym przez Duszpasterza Krajowego ks. Grzegorza Krząkałę. „Przychodzimy, by dziękować za pracę, która daje nam i naszym rodzinom poczucie bezpieczeństwa i radość, przychodzimy, by dziękować za inwestycje w nowe technologie, które realnie czynią ziemię poddaną człowiekowi, a przecież są wyrazem troski o dzieło stworzenia. Przychodzimy, by dziękować za nas samych, pracowników, zarządy, właścicieli, bo tworzymy i chcemy nadal tworzyć wspólnotę wiary, pracy i solidarności, przychodzimy, by być dziękować i prosić, a wróciwszy do naszych domów i firm wiernie i rzeczowo wypełniać to, co w tej przestrzeni adoracji usłyszeliśmy tu na Jasnej Górze”.

W niedzielę na Mszę św. wyruszyliśmy jak co roku z pod Archikatedry Częstochowskiej, by w pielgrzymce dojść pod pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie powitał nas abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki.

Po krótkim powitaniu i złożeniu kwiatów na pomniku, arcybiskup wprowadził nas do bazyliki na Mszę św. o godz. 11.00, której przewodniczył i homilię wygłosił. Mszę św. koncelebrował ks. Grzegorz Krząkała, duszpasterz Krajowy Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Mieczysław Polak podprzeor sanktuarium: „Serdecznie wam życzę, by to doświadczenie spotkania z Bogiem, kontemplacji Jego słów, rozważania nad miłosierdziem umocniło was do dawania wśród świata świadectwa wiary. Niech św. Franciszek, wasz patron, zaniesie wasze trudy przed Boży tron i wspiera was w codziennej waszej trudnej i odpowiedzialnej pracy”.

„Chcemy dziękować Bogu za pracę i za czystą wodę, w której można się obmyć i być oczyszczonym – powiedział w homilii bp Wiktor Skworc – W naszym kraju mamy do niej łatwym dostęp, co wydaje się nam oczywistym. Woda jest nieustannym towarzyszem drogi naszego życia, może nawet darem niedocenianym, dopóki mamy jej pod dostatkiem, kiedy płynie z kranu szerokim strumieniem. W przypadku awarii sieci wodociągowej od razu uświadamiamy sobie boleśnie jej brak i wartość, wszak bez wody nie da się żyć…”
„Wiemy dobrze, że środowisko naturalne samo nie udźwignie wszystkich odpadów i zanieczyszczeń, jakie działalność człowieka wprowadza do gleby, wody i atmosfery – podkreślał arcybiskup – Wszyscy wiemy, że woda, aby służyła życiu i zdrowiu, powinna być oczyszczona, powinna być czysta, a na straży dostępu do wody i jej jakości stajecie wy, pracownicy wodociągów, kanalizacji i ochrony środowiska służący społeczeństwu jako stróże czystej wody, wody, która jest synonimem życia. Tam gdzie woda, tam życie. Moi drodzy, bardzo wam dziękujemy za wszą służbę, bo dzięki wam czujemy się bezpieczni, jesteśmy w naszym kraju dobrze zaopatrzeni w wodę”.

Podczas Eucharystii odczytano list uczestników 26. Pielgrzymki Pracowników Wodociągów, Kanalizacji i Ochrony Środowiska do Ojca Świętego Franciszka, a także Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej. Po Mszy św.  Prezes PWiK Żory Michał Pieczonka  przekazał Krzyż Pielgrzymkowy organizatorowi XXVII pielgrzymki tj. PWiK Olsztyn w imieniu którego, krzyż przejął Dyrektor Mirosław Grzybowski z Olsztyna i zaprosił wszystkich na następną pielgrzymkę za rok pod hasłem „ Idźcie i głoście „.

Dar PWiK Żory – nowa myjka przy wejściu głównym została poświęcona przez abpa Wiktora Skworca.

Mszę w Bazylice uświetniła schola z parafii Św. Ap Filipa i Jakuba pod dyrekcją p. Ewy Dyrdy.

Jako dar przekazane zostały również dwa ozdobne włazy kanalizacyjne, jeden od Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu, drugi od Zakładu Gospodarki Komunalnej i Gminy Szumowo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.