Pachnący tritlen w sieci.

Teraz płukanie i dezynfekcja sieci wodociągowej jeszcze nigdy nie była tak prosta i szybka. Od września 2016 roku w jaworznickich wodociągach działa mobilny system płukania i dezynfekcji sieci (SPiD), zwany potocznie „ozonatorką”. Obecnie jest to jedyny taki system działający w Polsce. Jak sama nazwa mówi „ozonatorka”, w swej pracy wykorzystuje i bazuje na ozonie, który jest powszechnie stosowany do uzdatniania wody. Zaletą ozonu jest jego przyjazne dla środowiska działanie. Substancje szkodliwe, barwniki, zapachy i mikroorganizmy są niszczone bezpośrednio przez utlenianie, bez powstawania szkodliwych, chlorowanych produktów ubocznych, a sam ozon powraca do postaci czystego tlenu.

W MPWiK przewoźny system ozonowania wykorzystywany jest głównie do dezynfekcji i płukania sieci wodociągowych, a także do dezynfekcji infrastruktury technologicznej. Dodatkowo ruchomy układ może być wykorzystywany w przypadku wystąpienia zanieczyszczenia mikrobiologicznego sieci wodociągowej, dezynfekcji nowo budowanych rurociągów, a także do mycia i płukania sieci po awariach.

Urządzenia serii SPiD wytwarza wodę wysoko ozonowaną, która następnie zostaje wtłoczona do wyznaczonego odcinka sieci wodociągowej. Woda z ozonem skutecznie usuwa wszelkie bakterie oraz biofilmy z wewnętrznej powierzchni rur. Wykorzystanie w tym przypadku ozonu, jako środka dezynfekującego, jest ekologiczne i w pełni skuteczne. Ozon trakcie procesu dezynfekcji rozkłada się do czystego tlenu, dzięki temu sieć i jej elementy nie wymagają ponownego płukania – wyjaśnia Kierownik Działu Eksploatacji Sieci MPWiK Michał Golasowski.

Ważną cechą urządzenia, oprócz szybkości w działaniu, jest także możliwość produkcji ozonu w miejscu, w którym urządzenie działa. System ozonowania SPiD oraz jego elementy posiadają atest PZH do kontaktu z wodą pitną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.