V Dzień Otwarty MPWiK

W piątek 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji  Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie już po raz piąty zaprosiło Mieszkańców na Dzień Otwarty.
W sobotę  23 marca obiekty i maszyny MPWiK były dostępne dla blisko 50 osób.

W przedostatnią sobotę marca, mieszkańcy Jaworzna mieli  okazję,  zobaczyć jak produkowana i dostarczana jest woda. Jakie urządzenia wodociągi wykorzystują do swej codziennej pracy, jak funkcjonuje jaworznicka oczyszczalnia, a także jak kontrolowana jest jakość wody w mieście.

-Poprzez imprezę pragniemy przybliżyć zwiedzającym proces produkcji i dostarczania wody. Dorosłym zaprezentować nowe technologie, a najmłodszym zobrazować pytanie “Skąd się bierze woda w naszych kranach?”.  Każdego roku pragniemy także  uatrakcyjniać zwiedzanie  dodając nowe elementy i obiekty. W tym roku nowością na pewno była prezentacja świeżo zmodernizowanego ujęcia Jarosław Dąbrowski. Małże słodkowodne stojące na straży jakości wody na ujęciu Dobra, a także samochodów wraz zabudowaną kamerą służącą do monitoringu sieci kanalizacyjnej– mówi Józef Natonek – Prezes MPWiK Jaworzno.

Program wycieczki zakładał podróż wzdłuż całego cyklu produkcyjnego wody. W programie imprezy było m. in. zwiedzanie najstarszego ujęcia wody pitnej Dobra,  nowoczesnej tłoczni ścieków, bazy transportowo – technicznej, ujęcia Jarosław Dąbrowski, a także oczyszczalni ścieków  i laboratorium.

A było co ogladać! MPWiK zarządza blisko 600 kilometrową siecią wodociągową oraz 250 kilometrową siecią kanalizacyjną, posiada cztery ujęcia wody pitnej oraz certyfikowane laboratorium do analizy jakościowej wody. Niebawem infrastruktura spółki ma powiększyć się o 100 km nowej kanalizacji.

Cały czas pracujemy na rzecz unowecześnienia i poprawy naszych usług. Tylko w ostatnich czterech latach na modernizację sieci wod-kan, tłoczni, przepowni, ujęć oraz zbiorników wodnych wydaliśmy ponad 40 mln zł., przy równooczesnej realizacji 200 milionowego projeku  kanalizacyjnego – podsumowuje Józef Natonek.

 Oprócz robót inwestycyjnych  firma pracuje także nad bieżącym utrzymaniem i konserwacją infrastruktury. W tym celu niezbędny jest profesjonalny sprzęt, który został zaprezentowany uczestnikom  V Dnia Otwartego. Mieszkańcy Jaworzna mogli zapoznać się m. in. z metodę zgrzewania rur wodociągowych, nowoczesną metodę radiowych odczytów wodomierzy oraz z pracą urządzenia do wykonywania pneumatycznych przecisków  pod ziemią. Spore wrażenie na uczestnikach, a zwłaszcza na dzieciach  wywarł odnowiony tabor samochodowy oraz urządzenie do awaryjnego pakowania wody jakim jest woderka. Każdy z najmłodszych uczestników mógł osobiście zasiąść za sterami koparki, beczkowozu czy dźwigu, a także samodzielnie zapakować wodę do sterylnych worków i zabrać ją ze sobą do domu. Spore zainteresowanie przyciągnął także samochód wyposażony w mobilną kamerą, która po wpuszczeniu do rury kanalizacyjnej obrazuje jej  wnętrze, a tym samym jej stan techniczny. Ciekawość wzbudziły także małże słodkowodne.

Na koniec wycieczki pięćdziesięcioosobowa grupa  zapoznała się z procesem oczyszczania i badania wody. Badania wody dokonywane są codziennie przez wyspecjalizowany personel. W certyfikowanym laboratorium woda badana jest na każdym etapie produkcyjnym – od wydobycia i wtłoczenia do sieci  po  jej kontrolę u odbiorców. Po wizycie w laboratorium takie sformułowania jak: spektofotometry, osmoza, mikrobiologia nie są już nikomu obce.

Po wizycie w laboratorium mieszkańcy przyglądali się pracy oczyszczlani, która stanowi jeden z największych powierzchniowo obiektów, nadzorowanych przez MPWiK.  Jest to etap końcowy dla wyprodukowanej wody. To tu trafia większość miejskich ścieków, które poddane obróbce mechaniczno – biologicznej jako czysta woda kierowane są do środowiska. Obiekt w najbliższym czasie przygotowywany jest do generalnej modernizacji w ramach II fazy Projektu unijnego.

Jak zapowiadają pracownicy MPWiK, kolejna VI edycja Dnia Otawrtego odbędzie się już za rok. Będzie ona wyjątkowa. Podczas niej ma zostać zaprezentowane pierwsze w Jaworznie powierzchniowej  ujęcie wody  pitnej “Piaskownia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.