Tak Dąbrowa Górnicza obchodziła Światowy Dzień Wody

28 placówek edukacyjnych, kilkaset konkursów i blisko 3,5 tysiąca uczestników – dzieci, nauczycieli, ekologów. 23 marca całe miasto obchodziło Światowy Dzień Wody. Doświadczenia, zabawy, wystawy zorganizowane w kilku miejscach naraz. To pomysł Dąbrowskich Wodociągów by ten jeden, wyjątkowy dzień w roku, upłynął pod znakiem wody. Ale to jeszcze nie wszystko, wystartował też konkurs fotograficzny, w którym do wygrania jest ponad 6 tys. zł.

 Woda i zrównoważony rozwój

Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. już po raz szósty były organizatorami Światowego Dnia Wody w Dąbrowie Górniczej.  Obchody odbywają się na całym świecie, bo i problem dotyczy całej naszej planety – ponad miliard ludzi nie ma dostępu do bieżącej wody. Wydarzenie to zostało wpisane do kalendarza z datą 22 marca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku, a tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Woda i równoważony rozwój”.

W Dąbrowie Górniczej wodne święto miało wyjątkowy charakter.

W tegorocznych obchodach udział wzięło 28 placówek edukacyjnych, w tym biblioteki, szkoły, przedszkola i fundacje. We wszystkich kilkudziesięciu wydarzeniach w ciągu jednego dnia wzięło udział blisko 3,5 tysiąca dzieci – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o. I dodaje:  – Tak ogromna liczba młodych ludzi, którzy aktywnie i z wielkim zaangażowaniem biorą udział w obchodach dnia wody bardzo nas cieszy, ponieważ jest potwierdzeniem naszego zaangażowania w kształtowaniu świadomości znaczenia wody. To święto pozwala przypomnieć, że każdy z nas odpowiedzialny jest za środowisko.

1000 parasolek w Pogorii

Kilka tysięcy osób bawiło się w niedzielę 22 marca w Centrum Handlowym Pogoria. Dzieci wychodziły z imprezy z pomalowanymi twarzami oraz własnoręcznie zrobionymi parasolami. Cieszyły się nagrodami wygranymi w wodnych konkursach. Kulminacyjnym wydarzeniem zabawy był konkurs na najciekawiej pomalowaną parasolkę. Zainteresowanie stworzeniem własnego, niepowtarzalnego parasola było tak duże, że rozeszły się one bardzo szybko. Dopełnieniem imprezy był występ wokalistów z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, którzy promowali płytę nagraną przy wsparciu Dąbrowskich Wodociągów z okazji Światowego Dnia Wody. Zabawę prowadził Jacek Łapot z kabaretu DŁUGI i KaŁaMaSz.

Dąbrowa jest ekologiczna!

Wszystkie placówki mocno zaangażowały się w tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody. Z myślą o najmłodszych organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: edukacyjne konkursy plastyczne i muzyczne, quizy, zabawy i doświadczenia. Święto wody zbiega się z pierwszym dniem wiosny, dlatego nie mogło zabraknąć tradycyjnej Marzanny, takiej jak w Zespole Szkół Specjalnych Nr 6 w Dąbrowie Górniczej. Do wspólnej zabawy dołączyły też dzieci ze szkół specjalnych i klas integracyjnych z Będzina i Sosnowca, a w organizacji pomogli uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej i ekolodzy ze szkolnego Klubu 4H. Uczniowie ze szkoły sportowej przygotowali mini laboratorium, w którym prezentowali doświadczenia z wodą.  Ustalali m.in. klasę czystości i twardość wody z Pogorii I. Młodzież obserwowała również pod mikroskopem faunę i florę ze zbiornika Pogoria.

Światowy Dzień Wody obchodziliśmy przez cały tydzień, a finał odbył się w poniedziałek 23 marca. Dzieci ze szkół specjalnych konkurowały w zawodach na ekologiczną piosenkę czy na najciekawsze przebranie za kropelkę – opowiada Bożena Muszyńska, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Dąbrowie Górniczej. Ale nie rywalizacja była w tym dniu najważniejsza.

Poprzez zabawę uczymy jak chronić wodę, jak ją oszczędzać. Od wielu lat współpracujemy z Dąbrowskimi Wodociągami i dlatego dobrze wiemy, że taka forma edukacji jest zdecydowanie atrakcyjniejsza dla dzieci, staje się inspiracją do nauki. Dzięki temu można powiedzieć, że Dąbrowa Górnicza jest ekologiczna! –  tłumaczy Małgorzata Czapla, nauczyciel Zespołu Szkół Sportowych i ekolog z Klubu 4H.

Kasia Sutor – jedna z uczennic Zespołu Szkół Sportowych w Dąbrowie Górniczej, razem ze swoimi kolegami z zespołu Avista specjalnie na obchody przygotowała piosenki inspirowane wodą. Dlaczego się angażuje?  – Bo lubię pracować razem z innymi dziećmi. Mamy jedną planetę, za którą wszyscy jesteśmy odpowiedzialni – odpowiada Kasia.

Wystartował konkurs fotograficzny

W Światowym Dniu Wody wystartował konkurs fotograficzny „Różne oblicza wody”, skierowany do mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Tak, jak w poprzednich edycjach, tematem jest woda. Może to być jej piękno, dynamika, siła i energia, jak i spokój i odpoczynek. Nagroda główna to 2 tys. złotych. Łączna pula nagród to ponad 6 tys. złotych. Zdjęcia można nadsyłać do 6 maja 2015 r. Regulamin fotokonkursu znajduje się na stronie www.dabrowskie-wodociagi.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.