„Woda – dobro wspólne”

17 czerwca w Żorach zakończyła się XXVI Konferencja z udziałem Rady Krajowej naszego duszpasterstwa zawodowego. W tym roku jak zawsze mieliśmy okazję wysłuchać wielu ciekawych wykładów. Mogliśmy wysłuchać zarówno aspektów prawnych dotyczących ostatnio bardzo ważnego tematu jakim są wody opadowe i tu PWiK Żory przodują w naszym kraju, gdyż mają już taryfę na wody deszczowe, jak również o nowatorskim rozwiązaniu w Jaworznie, gdzie system płacowy polega na równej płacy za taką samą pracę.  Mieliśmy też okazję zapoznać się z wynikami badań naukowych przeprowadzonych na terenie Żor analizujących wody płynące otwartymi rowami deszczowymi. Z kolei co robić z osadami ściekowymi dowiedzieliśmy się od przedstawiciela Jastrzębskich wodociągów. Na zakończenie pierwszego dnia przedstawiciel straży pożarnej przedstawił problemy w gaszeniu pożarów wynikające z niskiego lub za dużego ciśnienia wody w sieci oraz zbyt małą ilością wody  i brakiem dostępu do źle zainstalowanych hydrantów.

Drugi dzień rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele pw. Św. Apostołów Filipa i Jakuba. Na eucharystii byli wszyscy duszpasterze przybyli na konferencję a kazanie wygłosił ks. Stanisław Gancorz – duszpasterz środowiska żorskich wodociągów. Kolejnym etapem było zapoznanie się z miastem tegorocznego organizatora ogólnopolskiej pielgrzymki na Jasną Górę. Zwiedzanie muzeum miejskiego i muzeum ognia połączone z zapoznaniem się z wielowiekową historią  przedzielone lekcją śląskiego regionalizmu wypełniło nam resztę drugiego dnia pobytu na Górnym Śląsku.

Ostatni dzień to obrady naszej Rady Krajowej połączone z rozdaniem nominacji na członka Rady na następny rok. W trakcie obrad poruszone zostały problemy z malejącą frekwencją na majowej pielgrzymce do Kalisza i Lichenia oraz wypełnienia czasu podczas tej pielgrzymi.  Następne Mszą św. zakończyliśmy XXVI konferencję z udziałem Rady Krajowej naszego duszpasterstwa zawodowego.

Dziękując za pobyt i bardzo dobrą organizację już teraz zapraszamy na październikową pielgrzymkę do Częstochowy,  gdzie PWiK Żory będą głównym gospodarzem i organizatorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.