Podsumowanie roku w MPWiK Jaworzno

Wodociągowe migawki z 2013 roku

 Okres przedświąteczny to dobry moment na podsumowanie działań podejmowanych w 2013 roku. To czas na zadanie sobie pytania. Co się udało, a co wymagało większego zaangażowania lub dopracowania? Śmiało można powiedzieć, że mijający rok w jaworznickiej spółce wodociągowej upłynął pod znakiem dotacji i budowy kanalizacji. Nie brakowało również ważnych i historycznych wydarzeń, zwłaszcza odnoszących się do  uruchomienia nowej stacji uzdatniania wody Piaskownia. Jednak nie udałoby się tego  osiągnąć bez udziału wszystkich pracowników. Często to oni byli współtwórcami i osobami odpowiedzialnymi za wykonanie kluczowych zadań i pomysłów.

Na początek kilka milionów

Na podstawie umowy zawartej 4 lutego z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska Jaworzno otrzymało rekordowe wsparcie – 16,5 mln zł. Ta kwota to pożyczka oraz bezzwrotna dotacja w jednym, która w całości przeznaczona jest na budowę prywatnych podłączeń kanalizacyjnych. Z tego wsparcia do końca 2015 roku skorzysta prawie 2500 gospodarstw, które mogą otrzymać około 40% wartości budowy przyłącza. Również w 2013 roku Prezydent Miasta na budowę przyłączy przeznaczył dodatkową pulę pieniędzy – blisko 1,5 mln zł. Dzięki temu w mijającym roku wszyscy właściciele nieruchomości z Jaworzna mogli wnioskować do gminy o zwrot poniesionych kosztów budowy przyłącza w wysokości 50 %, jednak nie więcej niż 2 000 zł. Opracowany system jest elastyczny. Dotację z gminy można łączyć z otrzymaną dotacją z NFOŚiGW.

Na tym jednak finansowych subwencji w 2013 roku nie koniec. 13 marca MPWiK, jako główny beneficjent otrzymało ponad 26 mln zł unijnego dofinansowania na realizację II etapu projektu kanalizacyjnego. Dzięki temu oczyszczalnia Jeleń Dąb zostanie zmodernizowana, a na Warpiu i Borach powstanie nowa sieć kanalizacyjna, z której skorzysta 2 tys. mieszkańców. Wszystko ma zostać przeprowadzone i zakończone do końca 2015 roku.

Jakość pierwsza klasa i kanalizacja na finiszu

Tuż po wakacjach miało miejsce historyczne wydarzenie.  11 września nastąpiło oficjalne uruchomienie pierwszego w Jaworznie powierzchniowego ujęcia wody pitnej Piaskownia. Ujęcie posiadające maksymalną produkcję 10 000 m3 na dobę, zaopatruje w wodę 40 000 mieszkańców, w większości z osiedla Szczakowa, Góra Piasku, Śródmieście, os. Podłęże i os. Stałego. Woda pobierana jest bezpośrednio z Kanału Centralnego. Aby stała się ona wodą zdatną do spożycia przez ludzi, przechodzi przez układ technologiczny, składający się m.in. z kolumny desorpcji, filtrów piaskowych, węglowych, systemu ozonowania i lamp UV służących do redukcji substancji organicznych. Nowe ujęcie kosztowało ponad 19 mln zł. Wraz z nim uruchomiona została multimedialna ścieżka edukacyjna skierowana do dzieci i młodzieży.

W mijającym roku znaczący postęp został także odnotowany przy pracach kanalizacyjnych prowadzonych w ramach projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzno – faza I”. W osiedlu Pieczyska, Długoszyn, Góra Piasku zrealizowano 100 proc. robót budowlanych. Jedyne czynności związane z ułożeniem kanalizacji i odbudową nawierzchni pozostały do zrealizowania w Ciężkowicach m.in. w ulicy Młyny Serafińskie, Filaretów i Zabłocie. Prace te mają zakończyć się w lutym 2014 r. W 2013 roku w Pieczyskach, w oparciu o system dotacji, wybudowano 160 prywatnych przyłączy. Kolejne podłączenia będą realizowane wiosną 2014 roku. W większości w Ciężkowicach, Długoszynie oraz Górze Piasku.

Bieżące inwestycje

Skoncentrowane działania na rozbudowie kanalizacji, nie spowodowały, iż pozostałe dzielnice oraz zadania związane z bieżącą wymianą sieci wodociągowej i kanalizacyjnej zostały pominięte. Przyjęty Plan Inwestycyjny – o wartość blisko 9 mln zł – zakładał modernizację sieci wodociągowej za 3 400 tys. zł. Dzięki tej kwocie wymienione zostały rurociągi m.in. na osiedlu Podłęże (to trzeci rok modernizacji sieci na tym osiedlu), a także wymianę wodociągu w ulicy Żabiej, Na Błoniach oraz budowę nowego wodociągu zasilającego dzielnicę Koźmin.

Co do prac kanalizacyjnych to największym zadaniem była budowa kanalizacji sanitarnej od przepompowni znajdującej się przy ulicy Sulińskiego do ulicy Chopina, której niestety nie udało się zakończyć w 2013 roku, a także modernizacja kanalizacji w ulicy Wilczej oraz Towarowej. Na te inwestycje przeznaczono blisko 1,5 mln zł.

W bieżącym roku w spółce uruchomiona została jednostka, która odpowiada za odbudowę nawierzchni drogowych po awariach. Z tego tytułu spółka zakupiła maszyny i urządzenia do asfaltowania za kwotę 350 tys. zł. Tabor samochodowy, a dokładnie kanalizacyjny, został także wzmocniony nowym pojazdem ssąco-płuczącym.

Dokończyć to co już zaczęte

Początkiem roku, a dokładnie 14 stycznia, ujęcie Jarosław Dąbrowski zyskało nowy blask.  Miejsce starych odżelaziaczy zastąpiła przyjazna dla środowiska technologia uzdatniania wody, składająca się z aeracji, dwustopniowej filtracji na filtrach piaskowo-żwirowych, ozonowania oraz dezynfekcji wody za pośrednictwem lamp UV i podchlorynu sodu. Inwestycja kosztowała ponad 1 mln zł i jest gwarancją lepszej jakości wody dla 5000 mieszkańców m.in. z osiedla Jeleń i Byczyna. W 2013 dobiegła również końca trwająca ponad trzy lata modernizacja zbiorników wody pitnej WARPIE. Na remont trzech podziemnych zbiorników oraz dwóch zbiorników powierzchniowych firma wydała ponad 6 mln zł.

Nagroda za rozwiązania zarządcze

„Samorządowy Lider Zarządzania 2013 – Samorząd jako pracodawca” to nagroda jaką MPWiK otrzymał w 2013 roku za projekt związany z wartościowaniem stanowisk pracy. Nagrodzony projekt Związek Miast Polskich uznał za innowacyjne rozwiązanie w środowisku samorządowym, zwłaszcza wodociągowym. Przypomnijmy tylko, że wdrożenie projektu zostało poprzedzone audytem kompetencyjnym oraz szeregiem spotkań i konsultacji z pracownikami, a także ze stroną związkową. Wspólnie udało się opracować tabelę wynagrodzeń dla stanowisk umysłowych i robotniczych. W efekcie dla każdego opracowano i skalkulowano nowe stawki. Oparte o wycenę wartości pracy i faktyczną złożoność stanowiska, jak i o analizę rynku wynagrodzeń branży wodociągowej.

W maju ponownie zauważona została aplikacja pt. „Gdzie jest moja kupa?”. Nagrodzono ją w konkursie „Kryształy PR” w kategorii najlepsza kreatywna kampania promocyjna. Podczas wręczania nagrody, aplikację nazwano nietuzinkową, odważną i niezwykle edukacyjną. Aplikacja powstała w celu promocji kanalizacji sanitarnej. Od samego początku budziła zainteresowanie. W pierwszym tygodniu po premierze, znajdywała się na 3 miejscu jeśli chodzi o ilość pobrań w serwisie AppStore  Obecnie zgodnie ze statystykami Google Play, aplikacja mieści się w przedziale pobrań od 10 000 do 50 000.

I tym o to sposobem, pisząc o najważniejszych wydarzeniach, nagrodach i unijnej kanalizacji oraz dziękując wszystkim pracownikom firmy za wkład i zaangażowanie w rozwój i poprawę infrastruktury wod-kan w Jaworznie, dobrnęliśmy do końca 2013. Przed firmą nowy i równie pracowicie zapowiadający się 2014 rok. W nowym roku planowane są  nowe inwestycje i zadania, w tym najważniejsze – podłączenie mieszkańców do sieci kanalizacyjnej.

mpwik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.