XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Już po raz 18 przybyliśmy do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z ogólnopolską pielgrzymką, by dziękować za całe dobro, którego doświadczyliśmy. Podobnie jak w roku ubiegłym Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.
Powitał nas ks. prałat Jacek Plota. – Chwała inicjatorom i organizatorom, którzy organizując pielgrzymkę do Św. Józefa z całej Polski kierowali się wielką wiarą i miłością do Świętego Józefa wiedząc o jego mocy wstawienniczej, by powierzyć mu swoje rodziny, zakłady pracy i samych siebie. Zaznaczył, że św. Józef to potężny i skuteczny orędownik u Boga.
Homilię wygłosił ks. bp Łukasz Buzun. Wskazał na 99. rocznicę objawień fatimskich. Podkreślał, że Maryja w swoich objawieniach zachęca do modlitwy. Zaznaczył, że Św. Jan Paweł II połączył kult Niepokalanego Serca z kultem Miłosierdzia Bożego. Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Św. Józefa bp Łukasz Buzun zawierzył patronowi pracowników wodociągów, kanalizacji, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska z całej Polski.
Wraz z biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej modlili się: ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, ks. Grzegorz Krząkała, krajowy duszpasterz, ks. Roman Raczak, diecezjalny duszpasterz z Legnicy, ks. Ryszard Kamiński, diecezjalny duszpasterz ze Szczecina, Ryszard Wałach, przewodniczący Rady Krajowej Duszpasterstwa z Katowic, Andrzej Anczykowski, prezes kaliskich Wodociągów, Henryk Żubertowski, zastępca przewodniczącego Rady Krajowej, Andrzej Grzeluszka, zastępca przewodniczącego Rady Krajowej, Edward Prus, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza oraz pielgrzymi z całej Polski, m.in.: z Krakowa, Katowic, Szczecina, Legnicy, Tarnowskich Gór, Zabrza, Lublina, Piekar, Wałbrzycha, Olkusza, Białegostoku, Kłodzka, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Kalisza.
Nagrany film z Mszy św. na: http://www.swietyjozef.kalisz.pl/Aktualnosci/767.html
Kolejnym etapem naszego pielgrzymowania była Matka Boża Licheńska. Wcześniej jednak zatrzymaliśmy się w Lesie Grąblińskim, gdzie wraz z Krajowym Duszpasterzem odbyliśmy Drogę Krzyżową.
Następnego dnia o godzinie 10.00 ks. Grzegorz Krząkała przewodniczył też Mszy św. w licheńskiej bazylice. W imieniu gospodarzy tego miejsca powitał nas ks. Sławomir Homocik MIC , wicekustosz licheńskiego Sanktuarium słowami: „Wasza pielgrzymka jest dowodem wytrwałości i wierności Panu Bogu. Pielgrzymujecie już po raz 18 więc można powiedzieć, że Wasza pielgrzymka osiągnęła już pełnoletniość. Przez obecność w tej świątyni pragniecie wyznać, że swoje życie chcecie złączyć z Jezusem i Jego Matką. Za to dziękuję i zapraszam do wspólnej modlitwy”
W trakcie homilii ks. Grzegorz, nawiązując do czytania z Dziejów Apostolskich, w którym mowa była o powołaniu św. Macieja do grona apostołów, powiedział, iż w życiu nie ma przypadków. „Pan Bóg chce, abyśmy naszą obecności tutaj nie potraktowali jako przypadek, ale jako dar, który mamy właściwie odczytać. Bo On wkomponował nas wszystkich w wielkie dzieło zbawienia”
Nawiązał także do trwającego Roku Miłosierdzia. Odnosząc się do św. Jana Pawła II stwierdził, iż zawierzył On swój pontyfikat Bożemu Miłosierdziu i traktował je jako drogowskaz do wejścia w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa.
Po zakończeniu Mszy św. wyszliśmy na zewnątrz świątyni, by na schodach głównych wykonać pamiątkową fotografię. Z kolei o godz. 11.30 rozpoczęła się Godzina Różańcowa w Kaplicy Trójcy Świętej, oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia. Na zakończenie został odczytany Akt Zawierzenia naszego środowiska zawodowego Matce Bożej Licheńskiej.
Zdjęcie – Robert Adamczyk – Press Licheń – Uczestnicy XVIII pielgrzymki do Kalisza i Lichenia w 2016r.
- XXIV Targi WOD-KAN zakończone.
- Uroczystość w Tarnobrzegu.