Przyszła zima. Pamiętaj o zabezpieczeniu wody.
MPWiK przypomina o zabezpieczeniu instalacji wod–kan przed mrozem. Ochrona wodomierzy i przyłączy przed niskimi temperaturami nie jest trudna, ani kosztowana,
a dzięki prostym działaniom możemy uniknąć kłopotliwych sytuacji.
Poświęcenie niewielkiej ilości czasu, użycie odpowiednich materiałów, które często zalegają nam bez wykorzystania w domu, pozwala zapobiec zamarznięciom na sieci.
Wodomierze często znajdują się w nieogrzewanych pomieszczeniach. Brak właściwego zabezpieczenia może skutkować zamarznięciem wody na przyłączu, „rozsadzeniem” wodomierza przez lód, a w efekcie wyciekiem wody – tłumaczy rzecznik MPWiK Sławomir Grucel i dodaje, że takie zdarzenia mogą powodować także kilkudniowe przerwy w dostawie wody do budynku.
Dlatego w okresie zimowym, dobrze jest podnieść temperaturę pomieszczeń, w których zamontowane są liczniki. Dopilnować by okna w piwnicach były prawidłowo zamknięte.
Zaizolować wszelkie szczeliny przed napływem zimnego powietrza. Natomiast same wodomierze wystarczy owinąć ciepłymi tkaninami, a do ochrony rur, wykorzystać coraz częściej spotykane w sklepach z materiałami budowlanymi, osłonki wykonane z pianki poliuretanowej. W budynkach, które nie są zamieszkałe w okresie zimowym, należy spuścić wodę z całej instalacji.
Jeżeli już niestety dojdzie do zamarznięcia wody na wodomierzu (tzn. dojdzie do jego uszkodzenia skutkującego utratą szczelności i wyciekami wody), całe zdarzenie należy bezzwłocznie zgłosić do wodociągów. Zgłoszenia przyjmowane są pod bezpłatnym numerem telefonu 994. Wówczas MPWiK dokona wymiany wodomierza. Jednak może się to okazać usługą odpłatną.
- Dekret Arcybiskupa Metropolity Białostockiego Edwarda Ozorowskiego
- 07 grudnia 2012r. – spotkanie animatorów i członków Rady Krajowej Duszpasterstwa Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska z rejonu Śląska i Małopolski w M.P.W. i K. Piekary Śląskie.