Seminarium: „Człowiek i środowisko wobec żywiołu” Tarnobrzeg 15-17 czerwca

Co roku w czerwcu, organizator „Ogólnopolskiej pielgrzymki pracowników wodociągów, kanalizacji, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska do Pani Jasnogórskiej”  jest również organizatorem seminarium dla Rady Krajowej i animatorów naszego duszpasterstwa zawodowego. Tym razem byliśmy gośćmi Tarnobrzeskich Wodociągów i Miasta Tarnobrzeg.

Na powitanie mogliśmy zobaczyć galerię zdjęć z ubiegłorocznej powodzi. Przypomniało nam to, jak straszne chwile przeżyli mieszkańcy Tarnobrzegu. Na jak wielką próbę zostali wystawieni, gdy fala powodziowa nadeszła po raz kolejny. Dzisiaj, po roku od powodzi nadal widać ślady ubiegłorocznego kataklizmu. Ze sposobami walki z żywiołem w pierwszym dniu seminarium zapoznał nas Komendant Państwowej Straży Pożarnej, który przedstawił zasięg, skutki i sposoby walki z powodzią.

Następnego dnia, po mszy św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej , zapoznaliśmy się z historią sanktuarium i miasta.

W budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego wysłuchaliśmy wykładów, które wygłosił prof. dr inż. Marek Gromiec  o  „Możliwościach finansowania gospodarki wodnej i  gospodarki wodno-ściekowej”.  Z kolei prof. dr hab. inż. Janusz Rak wygłosił wykład o  „Ryzyku zdarzeń niepożądanych w inżynierii środowiska”. Na zakończenie dr Marek Ziemba przedstawił wybrane aspekty socjologiczne na temat „ Oszczędzania wody w świadomości Polaków” .

W części popołudniowej zwiedziliśmy tzw. „Mały Wawel” czyli zamek w Baranowie Sandomierskim, jezioro Machowskie, oraz remontowany jeszcze zamek w Dzikowie.

Następnego dnia rano udaliśmy się do kościoła pw. Chrystusa Króla na Osiedlu Przywiśle w Tarnobrzegu na mszę świętą sprawowaną w intencji zmarłych członków Rady Krajowej naszego duszpasterstwa. Piękny wystrój tej młodej świątyni mile nas zaskoczył, a duszpasterz Wodociągów Tarnobrzeskich ks. Adam Marek zapoznał nas z historią budowy i  planami przebudowy, gdyż świątynia ta powstała po przebudowie osiedlowej kotłowni.

Następnie udaliśmy się do Klasztoru SS.Dominikanek w Osiedlu Wielowieś, gdzie nawiedziliśmy grób sługi bożej Matki Kolumby Białeckiej i kolejny raz zetknęliśmy się ze skutkami ubiegłorocznej powodzi.

Ostatnim punktem naszego seminarium były obrady Rady Krajowej, podczas których wręczone zostały nominacje na członka Rady oraz sprawozdanie z działalności i przedstawienie celów. Na zakończenie gromkimi oklaskami podziękowaliśmy gospodarzom za szczególnie serdeczne przyjęcie i gościnę w tym jakże pięknym mieście, gdzie ludzie są serdeczni a władze miasta przyjazne i gościnne.

Podsumowując nasz pobyt w Tarnobrzegu pragnę jeszcze raz podziękować gospodarzom za całokształt seminarium, a wszystkich, którzy jeszcze nie byli w tym jakże pięknym i wspaniałym  mieście zaprosić do odwiedzenia nie tylko Sandomierza i Baranowa ale przede wszystkim do Tarnobrzegu,  który ma w swej ofercie nie tylko zabytki, parki, piękne jezioro w którym jest woda krystalicznie czysta, ale także i ludzi. Gospodarnych, gościnnych i chętnie witających gości. Tarnobrzeg to miasto w którym warto się zatrzymać na dłużej.

Więcej zdjęć na: https://picasaweb.google.com/109831666153103231323/SeminariumZdjecia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.